Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Xinjiang hakkındaki yalanları çürüten nesnel ve makul seslerin dünyanın dört bir yanında giderek çoğaldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, son dönemde birçok ülkenin basın kuruluşları tarafından Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında nesnel haberler ve makul akademik makaleler yayımlandığını vurguladı.

Wang “Son zamanlarda, aralarında Rusya’nın Rossiiskaya Gazeta isimli gazetesi ile İsviçre’de yayın yapan Die Weltwoche ve Neue Zuercher Zeitung gazetelerinin de bulunduğu Japonya, Danimarka, Brezilya ve Güney Afrika’daki basın kuruluşları tarafından Xinjiang hakkında tarafsız haberler ve makul akademik makaleler yayımlandığını gördüm. Bu haberler ve makalelerde Xinjiang’da sözde ‘soykırım’ iddiasının Çin’e yönelik önyargı ve düşmanlığa dayandığı kaydedilerek, bu iddiaların tamamen siyasi amaçlı olduğu belirtildi. İlgili makalelerde ayrıca, Xinjiang’daki pamuk yetiştiriciliğinde otomatik toplamanın yaygın şekilde kullanıldığına dikkat çekilerek, bölgede ‘zorla çalıştırmanın’ bulunmadığına ve gerekli olmadığına işaret edildi.” ifadelerini kullandı.

Wang, gerek sözde “zorla çalıştırma” ve “zorla kısırlaştırma”, gerekse sözde “soykırım” ve “toplu cinsel saldırı” iddialarının Çin karşıtı güçlerce ortaya atılan yalanlar olduğunun ve Xinjiang’daki istikrarı baltalamayı ve Çin’in kalkınmasını engellemeyi amaçladığının altını çizdi.

Wang “Burada bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, Xinjiang’ın kapısı her zaman açıktır. Önyargı sahibi olmayan herkesi Xinjiang’a davet ediyoruz. Gerçek Xinjiang’ı kendi gözleriyle görsünler.” dedi.