Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, yabancı ülkelerin çeşitli çevrelerinden isimlerin Xinjiang’ı ziyaret etmesini beklediklerini ve Xinjiang konusunda daha fazla ülkenin objektif açıklamalar yapacağına inandıklarını kaydetti.

Pakistan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Mushahid Hussain Sayed ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Beijing Büyükelçisi Ali Al Dhaheri kısa süre önce verdikleri röportajlarda, Xinjiang’da ekonomik gelişme ve etnik grupların nüfusunun sürekli artışının yanı sıra terör ve aşırıcılıkla mücadelede elde edilen başarılar konusunda olumlu değerlendirmelerde bulunmuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu ve daha fazla ülkenin Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi objektif açıklamalar yapacağına inandıklarını ifade etti.

Pakistan ve BAE’nin Xinjiang meselesinde objektif tutum sergilemesini takdirle karşıladıklarını belirten Sözcü, “Pakistan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Mushahid Hussain Sayed ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Beijing Büyükelçisi Ali Al Dhaheri verdikleri röportajlarda, Xinjiang’a ziyaretlerinde elde ettikleri tecrübeleri paylaşarak, Xinjiang’daki gerçek durumu anlattılar. Bu da, Batılı ülkelerde Çin karşıtı güçlerin Xinjiang hakkında kasten ortaya attığı yalanların Çin’i karalamayı amaçladığını ve Xinjiang meselesini bahane ederek Çin’in içişlerine müdahale girişimlerinin asla başarılı olamayacağını bir kez daha kanıtladı.” diye konuştu.

Sözcünün verdiği bilgilere göre, 2018 yılından itibaren başta Birleşmişi Milletler (BM) yetkilileri ile yabancı ülkelerin Çin’deki büyükelçileri ve diplomatları, ilgili ülkelerin Cenevre’deki daimi temsilcilerinin yanı sıra, çeşitli basın kuruluşlarından ve dini gruplardan temsilciler olmak üzere 100’ü aşkın ülkeden bin 200’den fazla kişi Xinjiang’ı ziyaret etti ve Xinjiang’da terör ve aşırıcılıkla mücadele etmek için uygulanan önlemleri takdirle değerlendirdi.