Çin’in önerdiği Kuşak ve Yol insiyatifinin sürekli ilerletilmesiyle, ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, ülkenin batıya açılmasında bir kavşak haline geldi.

Son yıllarda bağlantı şebekesini hızlandırarak altyapı tesisleri inşasını geliştiren Xinjiang’ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın anahtar bölgesi fonksiyonu giderek iyileştirildi. Xinjiang, daha geniş bir bakış açısıyla dünyaya entegre edilmektedir.

BAĞLANTI SEBEKESİNİN ARTIRILMASIYLA DOST ÇEVRESİ GENİŞLETİLİYOR

Çin-Kazakistan sınırındaki Alatar sınır kapısında son derece hareketli bir manzara var. Mallarla dolu Çin-Avrupa yük trenleri platformdan ayrılarak Orta Asya ve Avrupa’ya yola çıkıyor.

Bu yıl, Alatar sınır kapısından giriş ve çıkış yapan Çin-Avrupa yük trenleri sayısı 2 bin 300’ü aştı.

Çin-Avrupa yük treni 10 yıl önce ilk kez hizmete girerek yeni bir tarih açtı. Kuşak ve Yol İnsiyatifi’nin 2013 yılında ortaya koyulması Çin-Avrupa yük trenlerine yeni bir ivme kazandırdı.

Xinjiang sürekli olarak Çin ve İpek Yolu güzergâhındaki ülkeler arasındaki bağlantı şebekesinin sürekli derinleşmesine tanık olmaktadır.

Sadece Alatar Limanı’ndan geçen Çin-Avrupa yük tren hatlarının sayısı 22’ye yükseltilerek Almanya, Polonya, Belçika ve Rusya dâhil 13 Avrupa ülkesine mallar gönderilebiliyor.

2 bin 156 ton elma suyu taşıyan Çin-Avrupa yük treni 28 Mayıs günü Aksu İstasyonu’ndan yola çıktı ve 12 gün sonra Rusya’nın Krest kentine vardı. Bu, Aksu bölgesinde Rusya ve Orta Avrupa’ya giden ilk direkt tren seferidir.

Çin-Avrupa yük trenlerinin hatları ve seferlerindeki artış, sadece İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın çekirdek alanı olan Xinjiang’ın gelişiminin bir mikrokozmosudur.

Son yıllarda, Xinjiang, ulusal düzeyde sınır ötesi ekonomik iş birliği bölgesi, ekonomik ve teknolojik gelişme bölgesi, yüksek teknoloji endüstriyel gelişme bölgesi dahil olmak üzere 23 ulusal sanayi merkezi inşa ederek 170’ten fazla ülke veya bölgeyle ekonomik ve ticari ilişkiler kurdu.

KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ FIRSATLAR GETİRİYOR

Çin’in reform ve dışa açılmasından sonra dünyaya açılan ilk grup sınır kapılarından biri olarak, Korgas sınır kapısı 1983’te gümrük işlemlerine yeniden başladı. Tarihi İpek Yolu üzerindeki önemli bir nokta olan Korgas sınır kapısı, ülkenin dört bir yanından gelen gençleri cezbederek hızlı bir gelişme aşamasına girdi. Bugün Korgas sınır kapısı, Çin’in Batı’ya ihracatı için önemli sınır kapılarından biri konumunda.

Yu Chengzhong, 1988 yılında bin kilometre uzaklığındaki Henan eyaletinden Korgas’a gelerek meyve ve sebze toptancı satışına başladı.

2010 yılında kendi ticari şirketi kuran Yu’nun işlemleri, Orta Asya’daki beş ülke ve Rusya’ya uzanır. Yu, ayrıca ülke genelindeki bir sürü ihracat amaçlı meyve-sebze üretim üssü kurarak kapsamlı bir endüstriyel zincir oluşturdu.

Bunun dışında, gittikçe artan Xinjiang işletmeleri de Kuşak ve Yol İnisiyatifi sayesinde büyük fırsatlara kavuşmaktadır.

TBEA şirketi, Tacikistan ve Kırgızistan’daki koalisyon termoelektrik projelerini tamamladı, şirketin yüksek teknoloji ürünleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya ve Hindistan dâhil 70’ten fazla ülke ve bölgeye başarıyla gönderildi.

XINJIANG DAHA ÇEKİCİ HALE GELİYOR

13. Beş Yıllık Plan’dan bu yana, Xinjiang’daki altyapı inşasında önemli ilerlemeler kaydedildi. Lianyungang-Korgas Otoyolu’nun batı uzantısı projesi tamamlanarak trafiğe açıldı, Xinjiang’dan Avrupa’ya tamamen bir otoyol gerçekleştirildi. Xinjiang, ülke toplamının üçte birini oluşturarak komşu ülkelerle 118 ikili uluslararası karayolu taşımacılığı hattı açtı.

Kuşak ve Yol girişiminin ilerletilmesiyle, Xinjiang daha çekici hale geldi. Giderek daha fazla yerli ve yabancı şirket Xinjiang’a “yerleşmeyi” seçti. 200’e yakın Fortune 500 şirketi ve Çin’deki yetenekli şirketler Xinjiang’a yerleşti.

Sadece Alatar Kapsamlı Gümrük Bölgesi’nde tarım ve hayvancılık ürünlerinin işlenmesi, tekstil ve tıbbi malzemeler, ekipman üretimi ve sınır ötesi e-ticaret gibi birçok alanı içeren 500’den fazla işletme faaliyet göstermektedir.

14. Beş Yıllık Plan döneminde, Xinjiang, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın çekirdek bölgesi inşasını ilerleterek endüstriyel zincir ve tedarik zincirinin modernizasyon seviyesini sürekli iyileştirecek.