Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi dün bir basın toplantısı düzenledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi “2022 ABD Rekabet Yasa Tasarısı” onayladı ve yasa tasarısında Xinjiang’da sözde zorla kürtaj, zorla kısırlaştırma veya doğum kontrolünün yapıldığı iddia edildi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yönetimi Sözcüsü Elijan Anayat, söz konusu yasa tasarısının Soğuk Savaş zihniyetiyle dolu olduğunu ve ABD’nin hegemonyasını ve zorbalığını bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade etti.

Xinjiang kadınlar ve çocuklarla ilgili tüm çalışmalara büyük önem vermekte ve kadınların ve çocukların hak ve çıkarları etkin bir şekilde korunmaktadır.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kadınlar Federasyonu Başkanı Aynur Mehsut, Xinjiang’da çocuklar ve sağlık dâhil olmak üzere 7 alanda 69 ana hedef ve 88 politika önleminin formüle edildiğini ve Uygur çocukların diğer etnik gruplardan çocuklarla birlikte eşit bir şekilde haklara ve çıkarlara sahip olduğunu açıkladı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Sözcüsü Xu Guixiang, ABD’nin medya organlarını satın almasının Çin’le ilgili söylentiler uydurmayı ve yaymayı amaçladığına dikkat çekti.

Medya yer alan haberlere göre, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşme ve Tavsiye Kararlarının Uygulanması Uzman Komitesi tarafından yıllık rapor yayınlandı. Raporda, ILO’nun sözde Xinjiang mağdur veri tabanına atıfta bulunuldu.

Xu Guixiang, ILO’nun yalnızca yurt dışındaki sözde veri tabanı materyallerine bakmaması gerektiğini ifade etti. Xu, ILO’yu Xinjiang’daki tüm etnik gruplara mensup vatandaşların gerçek çalışma koşullarını görmek, nesnel ve adil değerlendirme yapmak için Xinjiang’a gelmeye samimiyetle davet ettiklerini dile getirdi.