CGTN / Keith Lamb

Tek partili derin devlet ve askeri-sanayi kompleksi son üç yıldır, Çin’in Xinjiang’daki terörizmle mücadele çabalarını bir soykırım ve toplama kampları anlatısına dönüştürmek için çok çalışıyor. Hollanda ve Kanada parlamentoları, geçen ay Çin’deki Uygur etnik azınlığa muamelenin soykırım anlamına geldiğini söyleyen bir önergeyi kabul ettiklerini göz önünde bulundurarak aldatmacalarında olağanüstü başarılı oldular.

Belki de ilk kaynaklara başvuranlar ve bulguları kabul edenler için bu politikacılar, daha önce milyonların sahte vahşet “delilleri” nedeniyle öldürüldüğünü düşünerek en iyi ihtimalle kolay aldanabilirler. Kuşkusuz, bu hareketle birlikte ağır basan duygu, hakim grup düşüncesine uymayı kolaylaştıran bir korku kombinasyonuydu. Ne de olsa hiçbir politikacı, propaganda yaptıkları seçmenlerinin önünde soykırım inkârcısı olarak görülmek istemez ve sonuç olarak bu öneriye oy vermek kendi çıkarlarına olacaktır.

Bu korkak kalabalıktan herhangi biri soykırım iddialarını incelemeyi umursasaydı, şüpheli kaynaklardan geldiğini görürdü. Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı tarafından finanse edilen bilirkişi olmayan Adrien Zenz, soykırım için “kanıtların” çoğunu sağladı. Sonra tabii ki hikâyesi defalarca değişen ve çocuğunun Çin’de öldürüldüğüne dair iddialarının yalan olduğu ortaya çıkan Mihrigul Tursun’unki gibi duygusal tanıklıklar oldu.

Olanlar yanlış anlama değil, bu, Batılı halkları (ve onun politikacılarını) seçkinlerinin Çin’e karşı saldırgan ve demokratik olmayan eylemlerine kolayca boyun eğebilecekleri bir bilinç haline getirmek için derin devlet tarafından desteklenen koordineli bir kampanyadır. Bu, küresel güneye karşı, Batılı devletleri daha önce birçok kez savaş başlatma tuzağına düşüren, iyi bilinen bir oyundur.

Şimdiye kadar tüm kanıtların derin devlet ve askeri-sanayi kompleksi tarafından karşılığının ödendiği düşünüldüğünde, bir Uygur soykırımı iddiasını destekleyen Washington düşünce kuruluşu Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü (NISP) tarafından yakın zamanda pazarlanan ciddi görünümlü belgeye ne anlam verebiliriz? Batı basını açıkça etkilendi. The Guardian ve CNN gibileri, bunu “Xinjiang soykırım iddialarına ilişkin ilk bağımsız rapor” olarak övdü.

Ancak söz konusu siyasetçiler kadar bu haber ajansları da kandırılmıştır. Nitekim, liberal emperyalizmin saldırgan gündemine, onları küresel güneye karşı dâhil etmek bireysel olmasa da, kesinlikle sistemik düzeyde hiç şüphesiz maksatlıdır. Aslında, bu yeni NISP raporu bir sahtekârlıktır ve Zenz’in ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) propaganda kuruluşu Radio Free Asia’nın yazdığı hileli raporlara dayanmaktadır. Batı’nın geri dönüştürülmüş propagandasının erdemli olmayan döngüsüne bir onaylama olarak, Guardian ve CNN’den alıntı yapacak kadar ileri gidiyor.

BATILI DEVLETLERİN İYİ BİLİNEN OYUNU

“Washington’da hiçbir yabancı veya yerel gündemi olmayan birkaç düşünce kuruluşundan biri” olduğunu iddia eden NISP kesinlikle bağımsız değil. Örneğin, kendisi sahte bir kurum olan Fairfax University of America tarafından finanse edildiğini iddia ediyor. Web sitesine bakıldığında, üç çalışanı var gibi görünüyor, kursların hepsi çevrim içi, profesörü yok, sadece 600’ün üzerinde öğrencisi olduğunu bildiriyor ve sadece işletme ile bilgisayar bilimleri dersleri veriyor. Virginia Eyalet Yüksek Öğretim Konseyi, burada öğrenciler tarafından “yaygın intihal” olduğunu açıkladı; çevrim içi sınıflar, kalite ve içerik açısından “patent açısından eksiktir”; ve yetersiz İngilizce yeterliliğine sahip “çok sayıda” öğrenci kabul edilmektedir.

Geleneksel olarak rejim değişikliği düşünce kuruluşlarını ve çıkarlarını finanse eden New Endowment for Democracy’nin, bu tür uygulamaların şüphesiz gerekli görüldüğü bu dünyada, daha önce CIA tarafından gerçekleştirilen rejim değişikliği finansman faaliyetlerini devralan ücretli bir kurum olduğu artık giderek daha fazla biliniyor.

NISP’nin yaptığı şey, küresel güneye karşı saldırgan emperyal stratejiyi savunan içeriğinin de açıkça gösterdiği gibi, derin devletin rejim değişikliği politika girişimleri tarafından “akademik bir kisve” kazanıyor. Aslında sahte “uzmanlar” ve Washington düşünce kuruluşları ve medyasından geri dönüştürülmüş propaganda parçaları olan ciddi görünümlü “akademik benzeri makaleler” yayıyor. Örneğin, NISP, ABD’nin Huawei’yi yasaklamasının arkasında şiddetle Çin karşıtı duruşu olan General Spalding’in üç makalesini yayınladı. Ayrıca, sosyalist devletlere açıkça karşı koymak için kurulan sağcı Jamestown Vakfı’nın yönetim kurulunda yer alıyor. Bu düşünce kuruluşunun Zen’in “ıssız dikenli telli gözaltı merkezi” resmiyle birlikte ilk kez yayınladığı Xinjiang “toplama kampları” ile ilgili çalışması, aslında bahçe tabelasında da açıkça belirtildiği gibi bir Uygur’a ait hurdalık bahçesinin resmi olduğu ortaya çıktı.

Şüphem, bu sahte NISP akademik raporunun, Xinjiang hakkında cahil ve patronluk taslayan sözlerine yol açan Anchorage zirvesinden önce Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın beğenilerine sunulmasıdır. Daha derin sorun burada yatıyor. Blinken’ın kamuoyu açıklamaları, söylediği şeye haklı bir şekilde inandığını gösteriyor!

Bu nedenle, Kanada ve Hollanda’daki politikacıların durumlarında olduğu gibi, çatışma peşinde koşan derin devlet komploları, devlet başkanlarının bile hakikat karşısında bilinçsiz kaldığında en iyi şekilde çalışır. Fairfax Üniversitesinden birinci sınıf dereceleri hak eden bu kendini beğenmiş kariyer politikacıları ve devlet adamları, medeniyet adına en iğrenç ve barbarca eylemleri gerçekleştirmeye trajik bir şekilde fazlasıyla yatkın hale geliyorlar.