Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi dün Beijing’de bir basın toplantısı düzenledi.

Bölge yönetiminin sözcüsü Xu Guixiang, yaptığı konuşmada, yurt dışındaki Çin karşıtı güçlerin son yıllarda Xinjiang’i karalamak için “kültür” bayrağı altında Çin’e kamuoyu saldırısı başlattığını ve Xinjiang’la ilgili roman ve film dâhil sözde “kültürel ürünler” yarattığını, bunun uluslararası arenada kötü bir etki oluşturduğunu söyledi.

Xu, bu “Kültürel ürünlerin korkunç uydurma hikâyeler yaratarak suç işleyen ve kötü sicili olan sözde ‘oyuncular’ çalıştırarak, mesleki eğitim merkezlerinde ‘yaşadıkları acıları’ paylaştılar. Xinjiang’ın suçlu olduğu karalamasında bulunan bu ‘hikâyeler’, dünyayı kandırmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Xu, bu “ürünlerin” arkasında sıra dışı bir grup “yönetmen”, “bilim insanı”, “düşünce kuruluşu”, “hükümet dışı örgüt” ve medya kuruluşu bulunduğunu, hepsinin Çin karşıtı amaçlar güttüğünü belirtti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Xinjiang’ı ziyaret etme talebiyle ilgili olarak, Xu Guixiang, Xinjiang’ın Çin’in dışa açık bir bölgesi olduğunu ve uluslararası toplumun her zaman Xinjiang’a gidebildiğini hatırlattı.

Xi, ayrıca ziyaretlerin tarafsız, önyargısız olması gerektiğine işaret ederek, sadece bu sayede gerçek Xinjiang’ın görülebileceğini kaydetti.

Xu, “Xinjiang’da toplama merkezleri kurulup soykırım uygulandığı” önyargısıyla gitmenin objektif bir tavır olmadığını ve Xinjiang halkının bunu olumlu karşılamayacağını dile getirdi.