Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Wensu (Onsu) ilçesine bağlı Bozidun nahiyesinin doğal manzarası yaza girilmesiyle birlikte daha da güzelleşti. Masmavi gökyüzü altında halı gibi serili bozkırlar bugünlerde turistlerle tıklım tıklım dolu. Teması “Güzel Köyümüzü Gezelim, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100’üncü Doğum Gününü Birlikte Kutlayalım” olarak belirlenen 2. Kırsal Kültür ve Turizm Festivali de kısa süre önce başladı. Festival sayesinde nahiyenin bulunduğu Akburak Bozkırı adeta bir neşe denizine dönüştü.

Akburak Bozkırı, yazları çok serin olduğundan tatil için son derece ideal bir yer. Bozidun nahiyesine bağlı Yuhakmeli köyünde kebap ve Uygur pilavı satan Amerjan Metiniyaz, “Köyüm turizmi geliştirmek için yoğun çaba harcıyor. Bu çabalarımız sayesinde gelirim arttı, üstelik köyümüz de güzelleşiyor. Köyümüz, Wensu ilçesinin en ücra köşesinde. Ancak şimdi kent sakinlerinin en çok gitmek istedikleri yer haline geldi.” diye konuştu.

2. Kırsal Kültür ve Turizm Festivali’ne de değinen Amerjan Metiniyaz, köyün bu tür etkinlikler düzenlemesinden mutluluk duyduğunu belirterek, festivalin başladığı gün çok sayıda turistin şahsi otomobiliyle köye geldiğini söyledi. Yoksulluktan kurtulduğuna dikkat çeken Metiniyaz, yaşamlarının gittikçe güzelleştiğini, her gün bayram kutlar gibi hissettiklerini belirtti.

Yuhakmeli köyü ve çevresindeki köylerde yaşayanlar ise vatanlarına ve ÇKP’ye olan sevgilerini ve güzel yaşamlarını gösteren bir dizi program hazırladı. Bu programlar arasında “Ben ve Vatanım” ile “Çin Anamdır” şarkıları eşliğinde sahnelenen yöresel ve çağdaş dans performansları dâhil bir dizi gösterinin yanı sıra horoz dövüşü, at yarışı ve buzkaşi gibi yerel halka özgü geleneksel spor etkinlikleri ile tarımsal ürün satışları yer alıyor.

Aksu kentinden gelen fotoğraf tutkunu Li Min, “Bölgede ekolojik ortam giderek güzelleşiyor, daha önce çetin şartlarda yaşayan köylüler, bugün güvenli ve konforlu konutlarda yaşıyor. Kırsal kesimdeki yaşam tesislerindeki şartlar da sürekli düzeltiliyor. Bu bölge artık bir turizm markası haline geldi ve köylülerin gelirleri arttı.” diye konuştu. Li Min elindeki fotoğraf makinesiyle bölgenin güzelliklerini çekmek ve Wechat yoluyla dostlarına Akburak Bozkırı’nın güzelliğini aktarmakla meşgul.

Bozidun nahiyesi yerel yönetim kadrosundan Adili Halik, son yıllarda tarım ve sanayi sektörlerini de büyütmek için etkin çaba harcarken, bir yandan da köy turizmini geliştirmek için mevcut kaynaklarını iyi değerlendirip bölgeyi bir turizm markası haline getirdiklerini kaydetti. Halik, yerel halka özgü örf ve adetlerden ve bozkır kültüründen faydalanarak, turistlerle etkileşimli gezi etkinlikleri düzenlemeye çalıştıklarını, böylece köylerin kalkınmasını hızlandırdıklarını anlattı.