Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yili Kazak Özerk İli İslamiyet Derneği Başkan Yardımcısı Ma Jirong, Xinjiang’da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup Müslümanların dini bilgi edinme yollarının çeşitli olduğunu, Müslümanların bu yöndeki taleplerini tamamen karşılayabildiklerini açıkladı.

Xinjiang yerel hükümetinin basın ofisi önceki gün Xinjiang’a ilişkin konular hakkında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına davet edilen Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yili Kazak Özerk İli İslamiyet Derneği Başkan Yardımcısı ve Yining Shaanxi Camii İmamı Ma Jirong, Xinjiang’da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup Müslümanların dini eğitim durumu hakkında etraflıca bilgi verdi.

Ma Jirong’ın verdiği bilgilere göre, Xinjiang’da yaşayan Müslümanlar genel olarak dört yoldan dini bilgilere erişebilmekte. Birinci olarak camilere gidip din görevlilerinden doğrudan bilgi edinilebilirken, ikinci olarak dini akademilerde eğitim alınabiliyor. Üçüncü olarak din klasiklerini okumak, dördüncü olarak da dergi veya internet siteleri üzerinden dini bilgileri edinmek mümkün.   

Kendi deneyimlerini de paylaşan İmam Ma, “25 yaşımdan beri din görevlisi olarak hizmet veriyorum. Başlangıçta camilerdeki imamlardan İslam’ı öğreniyordum. Daha sonra ben de camilerde Müslümanlara Kur’an ve hadisler hakkında bilgi vermeye başladım. Görev yaptığım Shaanxi Camii’nde bir kütüphane var. İçi din, tarih ve kültür gibi alanlarda 2 binden fazla kitapla dolu. Bu kütüphane 24 saat Müslümanlara açıktır. ” diye konuştu.

Klasik din kitaplarının Standart Çince, Uygurca, Kazakca ve Kırgızca olmak üzere dört dile çevrildiğini söyleyen Ma Jirong, ayrıca bölgede Xinjiang İslamiyet Akademisi olmak üzere toplam 10 eğitim kurumunun faaliyet gösterdiğini ifade etti.