Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kaşgar Bölgesi Yarkent (Shache) İlçesi İslam Derneği Başkanı Abduveli Ablimit, Xinjiang’daki Müslümanların oruç tutmasının normal bir dini faaliyet olarak tamamen kişisel isteklerine bağlı olarak kanunla korunduğunu ve hiç kimsenin buna müdahale hakkı olmadığını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün Xinjiang konulu bir basın toplantısı düzenlendi.

Abduveli Ablimit Xinjiang bölgesi ve Müslüman halkın Ramazan ayı hazırlıklarıyla ilgili olarak medyaya bilgi verdi. Abduveli Ablimit, Ramazan ayında İslami usullere uygun olarak oruç tuttuklarını, iftar sofralarının heyecanla kurulduğunu söyledi.

Ramazan ayında camilerde veya evlerde namaz ibadetlerinin ve teravih namazlarının aksatılmadığını dile getiren Ablimit, camilerde cemaat için Uygurlara özgü nan ekmeği ve meyve gibi gıda ürünleri ikram edildiğini, salgın şartlarında sağlık personelinin de tıbbi hizmetler için hazır bulunduğunu belirtti.

Abduveli Ablimit, bazı Batılı medya organlarının ısrarla ortaya attıkları “oruç yasağı” iddiasının tamamen iftira olduğunu kaydederek, bu tip haberlerin, Xinjiang’da farklı etnik gruplar arasındaki ilişkiyi bozmak ve Çin ile Müslüman ülkeler arasındaki ilişkiyi sabote etmek amacı taşıdığını söyledi.

Abduveli Ablimit ayrıca bu yıl 13 Nisan’da Ramazan ayına girileceğini ve dünyanın her yerinden medya mensuplarını Xinjiang’a ve kendi memleketi Yarkent’e davet ettiklerini sözlerine ekledi.