Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün yayımlanan “Xinjiang’daki Tüm Etnik Grupların Eşit Haklarının Teminatı” adlı beyaz kitapta, Xinjiang’daki kadın ve çocukların tüm yasal hakları ile çıkarlarının etkin şekilde korunduğu belirtildi.

Belgede, Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası’ndaki cinsiyet eşitliği ilkesi doğrultusunda Xinjiang’daki kamu işlerine katılan kadınların sayısının artmaya devam ettiğinin altı çizildi. İstihdam açısından, Xinjiang’daki kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret prensibinin uygulandığı ve kadın istihdamının ölçeğinin genişlemeye devam ettiği de belirtildi.

Belgede, Xinjiang’da kadın sağlığı projeleri uygulanırken, ücretsiz meme kanseri ve rahim ağzı kanseri taramasının teşvik edildiği, kadın vatandaşların sağlık durumunda önemli iyileşme görüldüğü kaydedildi.

Bunun yanı sıra, belgede, Çin Ulusal Kadınlar Federasyonu’nun tüm düzeydeki şubelerinin kadınların talep ve şikâyetlerini dinlediği ve kadınların hak ve çıkarlarını korumak için çalıştığı da aktarıldı.

Diğer yandan, Xinjiang’daki çocukların yaşama ve gelişme hakkının da kapsamlı bir şekilde korunduğunun altı çizilen belgede, Xinjiang’daki sokak çocuklarına yardım sisteminin iyileştirildiği, yetim çocukların yetiştirilmesine önem verildiği ve engelli çocukların da zorunlu eğitim alma hakkından faydalanmalarının sağlandığı ifade edildi.