Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Temsilciliği ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi tarafından dün düzenlenen uluslararası toplantıda, Xinjiang’da yoksulluğun giderilmesi ve kırsal bölgelerin kalkındırılması konuları ele alındı.

Xinjiang’daki yetkililer ve halk, video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda, birçok ülkenin BM Cenevre Ofisi’ndeki diplomatlarına bölgenin yoksullukla mücadele çalışmalarını tanıttı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Hükümeti Başkan Yardımcısı Erkin Tuniyaz, bölgenin durumuna göre sanayi veya tarımın geliştirilmesi, yatırımın artırılması ve kamu hizmetlerinin yoğunlaştırılması gibi yoksullukla mücadele politikaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Arkin Tuniyaz, “Yoksullukla mücadelenin sonuçlarını koruyup geliştirmeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra kırsal bölgeleri yeniden canlandırma çalışmalarını kapsamlı bir şekilde yoğunlaştırıp kalkınma sonuçlarıyla halkımıza daha fazla fayda getireceğiz ve Xinjiang’daki tüm etnik gruplara daha mutlu bir yaşam sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Xinjiang’ın Kızılsu Kırgız Özerk İli’ne bağlı Aktu kasabasında yer alan Kunlun Jiayuan Mahallesi Muhtarlığı’nda çalışan Talaygul Keriman, köylülerin yoksulluğun azaltılması için yer değiştirme projesiyle yoksulluktan kurtarıldıklarını ve mutlu bir hayat sürdürdüklerini anlattı.

Xinjiang’ın Aksu bölgesine bağlı Avati ilçesinin Ustunkaykul köyündeki yerel idari birim yetkililerinden Rabiya Mamat ise toplantıda, görev yaptığı köyün “küçük sera” yöntemiyle sebze yetiştiriciliğini geliştirerek yoksulluktan kurtulmayı hızlandırması hakkında bilgi verdi.

Rabiya Mamat, “Köylülerin gelirini artırmak için ‘kooperatif+köylü’ modelini kullanarak sebze yetiştiriciliğini geliştiriyoruz. Köylüler kooperatif ile sözleşme imzalayıp sebze yetiştiricilik tekniklerini öğrendi ve sebzelerin üretim kalitesiyle hacmini artırdı. Ayrıca sebze yetiştiriciliğinin katma değerini artırmak için de araştırmalar yaptık, taze biberler ve domatesleri salça yaparak satıyoruz, böylece köylülerin gelirlerini artırdık.” diye konuştu.