Çin’in Birleşmiş Milletler’in (BM) merkezi Cenevre’deki heyeti ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi, kısa süre önce “Xinjiang güzel bir yerdir-tüm etnik gruplar bir ailedir” adlı bir video konferans düzenledi.

Rusya, Suudi Arabistan, Pakistan, Küba, Belarus, Tayland, İran, Irak, Cezayir, Bangladeş ve Kamerun dahil olmak üzere 30’dan fazla ülkenin Cenevre’deki daimi temsilcileri ve üst düzey diplomatları, BM İnsan Hakları Ofisi yetkilileri ve gazeteciler etkinliğe katıldı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Chen Xu yaptığı konuşmada, etnik birliğin Xinjiang’daki tüm etnik gruplardan insanların kalkınma ve ilerlemesinin temel taşı olduğunu kaydetti.

Chen, Çin Komünist Partisi liderliğinde, Xinjiang’daki tüm etnik gruplardan insanların dayanışma içinde çalışarak dikkate değer ekonomik ve sosyal kalkınma başarıları elde ettiğini de belirtti.

Chen, “Son yıllarda bazı ülkeler ve güçler, siyasi amaçlarla Xinjiang hakkında çeşitli söylenti ve yalanlar uydurarak Çin’in etnik ve dini politikalarına saldırdılar. Onlar, Xinjiang’ın istikrarını bozmak, Çin’in gelişimini engellemek ve Xinjiang halkının mutlu yaşam arayışını zarar etmek için Çin’e baskı ve yaptırım uygulamaktadır. Bu kötü eylemler uluslararası toplumun ortaklaşa karşı çıkmasına uğradı.” dedi.

Büyükelçi Chen, “bazı ülkeler ve güçler ne kadar dedikodu ve iftira yayarlarsa yaysınlar, Xinjiang’ın refah ve kalkınma yolunda ilerlemesini durduramaz ve bölgedeki tüm etnik grupların el ele vererek ilerlemesi durumunu değiştirmezler.” diye belirtti.

Xinjiang’ın eskiden beri de çok sayıda etnik grubun bir arada yaşadığı bir bölge olduğuna dikkat çeken Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Halk Meclis Daimi Komitesi Başkanı Şevket Emin, çeşitli ülkelerin diplomatik mensuplarını Xinjiang’ı ziyaret ederek bölgedeki çeşitli etnik grupların birbirine yardım sağlamasını, ortak refahını bizzat algılamaya, ABD dahil Çin karşıtı Batılı güçlerin tasarladığından tamamen farklı olan Xinjiang’a tanık olmaya davet etti.

Kuzey Kore, Sri Lanka, Venezuela, Belarus, İran, Laos, Kamerun, Etiyopya dahil ülkelerin elçileri, yaptıkları konuşmalarda uluslararası toplumun Batılı ülkelerin siyasi komplosuna karşı çıkarak Çin’in Xinjiang’la ilgili konulardaki haklı tutumunu ve Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumasını desteklemesi gerektiğini belirttiler.