Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Orta Halk Mehkemesi, Yarkent’teki Kartal (Xiongying) Tekstil Anonim Şirketi’nin Alman Adrian Zenz’in şirketin itibarını zedeleme gerekçesiyle yaptığı dava açma başvurusunu 2 Nisan’da kabul etti.

Şirket, mahkemeden Zenz’in söz konusu eylemlerine son verme, özür dileme ve tazminat ödeme hükümlerine çarptırılması talebinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü olağan basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Zhao, Zenz’in sözde Xinjiang “araştırmalarının” tamamen yalan olduğunu ve Çin’in defalarca bu konuda açıklama yaptığını hatırlattı.

Sözcü, Zenz’in ileri sürdüğü yalanların Xinjiang’da yasal faaliyetlerde bulunan işletmelerin ve çalışma yoluyla zenginleşmeye çalışan halkın çıkarlarını zedelemekle kalmayıp, Zenz’in ve arkasındaki güçlerin gerçek yüzünü gün ışığına çıkardığını belirtti.

Çin’in hukuk üstünlüğünde ısrar eden bir ülke olduğuna işaret eden Sözcü, Xinjianglı şirketin Zenz hakkında davacı olmasının, Çin halkının hukuk bilinci ve kendi haklarını koruma bilincini gösterdiğini ve bunu desteklediklerini kaydetti.

Sözcü, davanın görüşüldüğü sürede Zenz’in alçak girişimlerinin Çin halkı ve uluslararası toplum önünde bir daha ifşa edileceğini sözlerine ekledi.

Grayzone adlı ABD’li haber sitesi 18 Şubat’ta makale yayınlayarak, ABD yönetiminin “Xinjiang’da etnik azınlıklara soykırım uygulandığı” iddiası üzerine yaptığı açıklamanın sahte bilgilerle dolu sözde “araştırma raporu”na dayandığına ve raporu çıkaran Zenz’in ABD istihbarat kuruluşunun manipüle ettiği vakfın üyesi bir aşırı sağcı olduğuna dikkat çekildi.

Diğer birçok medya kuruluşu veya şahsiyet de, Zenz’i yalan söylemekle suçladı.