Avrupa Birliği (AB) 22 Mart’ta Xinjiang’a ilgili bireylere ve kuruluşlara tek taraflı yaptırım kararı aldı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi Sözcüsü Elican Anayit dün AB’nin bu eylemini sert bir dille kınadı.

Dünkü basın toplantısında konuşan Elican Anayit, AB’nin Xinjiang ile ilgili iddialarının tamamen siyasi saçmalık olduğunu ve bazı AB politikacılarının Xinjiang’ın gelişimini ve istikrarını tahrip eden ve Çin’in içişlerine müdahale eden kötü niyetlerini yansıttığını kaydetti.

Elican Anayit, AB’nin bu eyleminin, sadece Xinjiang’daki tüm etnik gruplardan insanlar dâhil olmak üzere Çin halkının büyük öfkesini uyandırmakla kalmayıp aynı zamanda uluslararası toplum tarafından reddedileceğini vurguladı.

Elican Anayit, “İstatistiklere göre 2010-2018 yılları arasında Xinjiang’daki kalıcı ikamet eden nüfus yüzde 13,99 artışla 21 milyon 815 bin 800’den 24 milyon 867 bin 600’e yükseldi. Bunların arasında Uygur nüfusu yüzde 25.04 artışla 10 milyon171 bin 500’dan 12 milyon 718 bin 400 milyona yükseldi. Han nüfusu yüzde 2.0 artışla 8 milyon 829 bin 900’dan 9 milyon 6 bin 8 yüze yükseldi. Uygur nüfusunun artış hızı sadece Xinjiang nüfusunun tamamından daha yüksek değil, aynı zamanda azınlık nüfusunun artış hızından da daha yüksek ve hatta Han nüfusunun artış oranından çok daha fazla. Dünyada nüfusun önemli ölçüde arttığı bir soykırım var mı?” diye konuştu.

AB’nin Xinjiang’da “dini inanç özgürlüğünü kısıtlama” suçlamasının tamamen söylenti ve iftira olduğuna işaret eden Elican Anayit, bölgedeki Müslümanların normal dini faaliyetlerinin tamamen kişisel isteklerine göre yürütülerek kanunla korunmakta olduğunu belirtti.

Sözcü, “Son yıllarda, Xinjiang’daki dini mekanların koşulları sürekli iyileştiriliyor. Camiler genellikle su, elektrik, yol, gaz ve iletişim gibi tesislere sahip olup, tıbbi hizmetler, elektronik ekranlar ve bilgisayarlar ile donatılmıştır. Bölgede  Xinjiang İlahiyat Enstitüsü ile 8 şubesi dâhil olmak üzere 10 dini okul vardır ve bu okullara her yıl yaklaşık 1000 öğrenci kaydolur. Bölgede nispeten eksiksiz bir İslami eğitim ve öğretim sistemi oluşturuldu.” ifadesini kullandı.

AB’nin Xinjiang’da “toplu gözaltı” suçlamasının uydurma olduğuna dikkat çeken Elican Anayit, “Geçmiş bir zamanda, yurtiçi ve yurtdışındaki aşırıcılık, terörizm ve bölücülük olarak adlandırılan üç kötü güç Xinjiang’da binlerce şiddetli terör olayı yaratarak çok sayıda masum insanın öldürülmesine yol açtı. Xinjiang yönetimi, uluslararası toplumun terörizmle mücadele deneyim ve uygulamalarından örnek alarak sadece yasaya uygun olarak şiddet içeren terör suçlarına darbe indirmekle kalmadı, aynı zamanda terörizmi ve dini aşırılığı besleyen ortamı gidermek için yasaya göre mesleki eğitim merkezleri kurdu. Bölgedeki mesleki eğitim merkezleri, İngiltere tarafından kurulan Değişim ve Dönüşüm Partisi (DDP) ve Fransa’da kurulan aşırıcılığı giderme merkezi ile temelde aynıdır. Tüm bunlar, önleyici terörle mücadele ve aşırıclığı giderme için alınan aktif önlemlerdir.” 

Elican Anayit, Ekim 2019’da mesleki eğitim merkezindeki tüm öğrencilerin eğitimi tamamlanıp hükümetin yardımıyla istikrarlı istihdam edinip normal yaşama kavuşturulduğunu kaydetti.

AB’nin Xinjiang’da “zorunlu çalıştırma” suçlamasının tamamen asılsız olduğunu belirten Elican Anayit, “Bölgedeki tüm etnik gruplarden gelen çalışanlar, kendi isteklerine mesleklerini seçebilirler, eşitlik ve gönüllülük ilkesine göre ilgili işletmelerle yasal iş sözleşmeleri imzalayabilirler. Tüm çalışanların maaş alma, dinlenme ve tatil hakları, sosyal sigorta yardımlarından yararlanma hakları kanunla korunmaktadır.” dedi.

Bazı AB ülkelerinin asıl “soykırım” suçlusu olarak adlandırılabileceğine dikkat çeken sözcü, “Avrupalı sömürgeciler Amerika kıtasını işgal ettiklerinde yerli halkı katlettiler. Köle ticareti çok sayıda Afrikalının ölümüne yol açtı. Sadece Amerika’da değil, Afrika ve Asya’da ağır suçları vardır. 1904’te Namibya halkının direnişini bastırmak için, Alman sömürgeciler toplu bir katliam başlattı. 1908’de sömürge ordusu 100 binden fazla yerli insanı öldürdü. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 6 milyon Yahudi öldürüldü. Bazı Avrupa ülkeleri dünyada birçok savaşın ve çatışmanın ana sorumlularıdır.”

“AB TEMSİLCİLERİNİ DEFALARCA XINJIANG’A ÇAĞIRDIK, HEP GEÇİŞTİRDİLER”

Öte yandan, ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Tanıtım Departmanı Müdür Yardımcısı Xu Guixiang, AB’nin uyguladığı mantıksız yaptırımlara karşı sert bir kınamada bulundu.

Xu, “AB temsilcilerini birçok kez Xinjiang’ı ziyaret etmeye davet ettik, ancak onlar çeşitli nedenlerle bunu geciktirdiler ve hatta mantıksız taleplerde bulundular. Açıkça söylemek gerekirse, gerçek Xinjiang ile yüzleşmeye cesaret edemiyorlar, Xinjiang toplumunun gelişimi, halkın mutlu ve müreffeh yaşamının yalanlarını açığa çıkarmasından korkuyorlar.” dedi.