Çin Dışişleri Bakanlığı ve Xinjiang yerel yönetimi bugün Xinjiang ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yerel Hükümeti Sözcüsü Xu Guixiang, Batı ülkelerinin yalanlarını eleştirdi.

Geçen hafta Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Kanada’nın yalanlar ve yanlış bilgiler temelinde Xinjianglı birey ve kuruluşlara tek taraflı yaptırım uygulayacağını açıkladığını hatırlatan Xu Guixiang, söz konusu yaptırımların uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğunu, Çin’in iç işlerine müdahale anlamına geldiğini ve Xinjiang halkını incittiğini söyledi.

Xinjiang işlerinin tamamen Çin’in iç işleri olduğuna dikkat çeken Xu, dış güçlerin Çin’e karşı “uzun kol yargı” eyleminde bulunmalarına kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı.

Xu, son yıllarda Xinjiang’ın büyük ekonomik ve sosyal gelişme kaydederken insan hakları konusunda da büyük başarılar elde ettiğini bildirdi. Xu, ancak AB, ABD, İngiltere ve Kanada’daki Çin karşıtı güçlerin Xinjiang’ın gelişmesini görmezden gelerek bölgede soykırım yapıldığını ve insan hakları ihlali yaşandığını iddia ettiklerine dikkat çekti.

Sözcü Xu, Çin karşıtı güçlerin kendilerini insan hakları yargıcı olarak görürken, geçmişte işledikleri suçları unuttuklarını belirterek, “Onların tarihlerinin insan hakları ihlalleriyle dolu olduğunu görebiliriz. Onlar gerçek soykırım suçlularıdır. Fakat bu suçlardan ders almak yerine Xinjiang’da soykırım yapıldığını iddia ederek ikiyüzlülüklerini gösteriyorlar. ” ifadelerini kullandı.

Xu, Batı ülkelerinin akıl ve vicdan mefhumlarından yoksun halde Çin’in içişlerine müdahale edip histerik bir şekilde siyasi manipülasyona başvurduğunu sözlerine ekledi.