China Daily / Wang Hui

1 Nisan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Hebei eyaletindeki Xiong’an’ı yeşil ve yenilik yönelimli bir kente dönüştürme ile Çin’in 19. ulusal düzeyde bölgesi ve ekonomik alanı haline getirme planını açıklamasının 4. yıl dönümü.

Beijing’in yaklaşık 100 km güneybatısında olan Xiong’an Yeni Bölgesi’nin, yeniliğin taşıdığı, sürdürülebilir kalkınma ile tanımlanan bir “geleceğin kenti” olması planlandı.

4 yıllık inşaat rağmen neden Xiong’an’ın atılıma geçmediğinden endişelenenler “geleceğin kenti”nin bir “milenyum projesi” olduğunu ve Xiong’an’ın ülkenin üst düzey liderliği onu modern bir kent haline getirmeye karar verece kadar kırsal bir bölge olduğunu anlamaları gerekir.

Ocak 2019’a onaylanan Xiong’an Yeni Bölgesi’nin 2018-35 master planına göre, Xiong’an 2035’te “temel olarak, güçlü rekabet edebilirlik ve uyumlu insan-çevre etkileşimine sahip, yeşil, akılla ve yaşanabilir bir modern kent haline gelecek.”

Ancak, Xiong’an sürekli kaynak akışı ve sürekli inşaat sayesinde geçen dört yılda yeni bir görünüşe sahip oldu. Yeşil bir kent yaratma sözüne uygun olarak, Xiong’an’da 2019 sonuna kadar 20 bin 667 hektarlık bir alana 200 farklı türden 14 milyon kadar ağaç dikildi. 2020 sonunda çalışmaya başlayan Beijing-Xiong’an şehirlerarası tren yolu sadece seyahat süresini yaklaşık 1 saate indirmekle kalmadı, Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinin koordineli kalkınmasının desteklenmesinde de kilit bir rol oynayacak. Katı salgın önleme ve kontrol önlemlerine rağmen Xiong’an’da 2020’de devam eden inşaat işleri, hükümetin kentin kalkınmasına verdiği yüksek önemi gösteriyor.

XIONG’AN AKILLI KENTE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Xiong’an’ın kalkınma hızı geçen yılın sonu itibarıyla, birçok çevrim içi ve çevrim dışı mesleki beceri kursu açmasından ve 8 bin 250 yeni kentsel iş yaratmasından ölçülebilir. Ve çoktan bir blockchain laboratuvarı, bir yeni nesil internet laboratuvarı ile pilot finansal teknoloji denetleme projesine ev sahipliği yapıyor.

Ulusal düzeyde bir yenilik ve sayısal ekonominin geliştirilmesi pilot bölgesi olarak, Xiong’an yeni altyapısını büyük veri, 5G, yeni malzemeler ve yeni enerjinin bütünleştirilmesini sağlamak için kullanacak. Yeni kentin ulaşım sisteminde sayısal teknolojinin kullanılmasını sağlamak için, Xiong’an Yeni Bölgesi’nin kurulmasında enformasyon modelleme kurma ve kent enformasyon modellemesi gibi gelişmiş teknolojiler kullanılıyor.

Xiong’an eş zamanlı planlama ile inşaata ve akıllı altyapıya sahip bir sayısal kent olarak inşa ediliyor. Yeni kent gerçek zamanlı, kapsamlı akıllı uygulama hizmetlerini destekleyecek ve bir büyük veri değerlendirme yönetim sistemi kuracak. Ayrıca, sanayilerin sayısallaştırılması ile sayısal ve gerçek ekonomilerin bütünleştirilmesi Xiong’an’ı model bir akıllı kente dönüştürecek.

XIONG’AN DÖRT YILDA YENİ BİR GÖRÜNÜŞE SAHİP OLDU

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi, projenin önünde birçok zorluklar olduğu için, Xiong’an Yeni Bölgesi’nin dikkatli ve açık bir planlamaya dayanarak kurulması gerektiğini vurguladı. Ama merkezi liderlik bir yenilik yönelimli kent kurmanın ve dünya için bir örnek oluşturmanın önündeki zorluklarla mücadele için hazırlıklıdır. Her şeyden öte, geçen 4 yılda Xiong’an kent planlaması, inşaatı ve yönetimi teorisine yeni bir bölüm eklemek için yeterli bir deneyim biriktirdi.

Xiong’an nitelik olarak Çin’in iki büyük özel ekonomik bölgesi olan Shenzhen ve Shanghai’daki Pudong Yeni Bölgesi’nden farklı olacak. Shenzhen aşırı hızlı biçimde geliştirildi, çünkü hükümet, onu 1980’lerin reform ve dışa açılmasının ilk aşamalarında köprübaşı yapmak için büyük kaynaklar yatırdı ve kente akan yabancı sermaye ile teknolojiler ülkenin ekonomik kalkınmasını güçlenmesine yardımcı oldu.

Pudong Yeni Bölgesi’ne gelince, burası 1990’larda geliştirildi ve kısa süre içinde Uzak Doğu’nun en büyük gemicilik, ticaret ve finansal merkezi oldu, Yangtze Irmağı Deltası bölgesinin güçlü kalkınmasına öncülük etti. Pudong’un Çin’in kentsel kalkınma modelini küresel düzeye yükselttiğini söyleyebiliriz.

Xiong’an Yeni Bölgesi Shenzhen ve Pudong’dan, halkın yararı için yüksek kaliteli, yeniliğin taşıdığı ve çevreye dost kalkınmayı desteklemeye bağlı olduğu için farklıdır.