Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yabancı askeri birliklerin düzenli ve sorumlu bir şekilde Afganistan’dan çekilmesi gerektiği bildirildi.

Bugün düzenlenen Çin-Orta Asya Dışişleri Bakanları İkinci Görüşmesi’nde Afganistan durumu ele alındı ve görüşmenin ardından ortak açıklama yayımlandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying konuya ilişkin değerlendirmesinde, yabancı askeri birliklerin Afganistan’dan düzenli ve sorumlu şekilde çekilmesi gerektiğini belirtti. Hua Chunying, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu an Afganistan’daki durum, uluslararası toplumu çok ilgilendiriyor. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Özbekistan ve Tacikistan dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerde, Çin’in Afganistan’daki durum hakkındaki tutumunu açıkladı. Çin, Afganistan’ın barışçıl uzlaşı sürecinde Afganların önderliği ilkesinin uygulanması; Afganistan’da bütün etnik grupların ve siyasi grupların gelecekte ülkenin siyasi yaşamına katılarak, siyasi haklardan eşit şekilde faydalanabilmesini güvence altına almak için kapsayıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesi; Afganistan’ın gelecekteki yönetim yapısı için herhangi bir yabancı modelin basit şekilde kopyalanması yerine, Afganistan’ın özel durumuna has ve gelişme talebine uygun bir model oluşturulması önerilerini ileri sürdü.

Orta Asya ülkelerinin, Afganistan’ın komşusu olarak Afganistan sorununun nihai çözümüne katkıda bulunması gerekir. Çin, Afganistan’da barış için yürütülen görüşmelerin sürecini uluslararası toplumla ve bölge ülkeleriyle beraber hızlandırmanın yanı sıra, Afganistan’da barış ve istikrarın bir an önce gerçekleştirilmesine destek vermeye hazır.”