Dünya genelindeki internet kullanıcıları, yeni koronavirüsün (Covid-19) kaynağının bulunmasına yönelik araştırmaların Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) de gerçekleştirilmesi gerektiği kanısında.

Çin Medya Grubu’na bağlı Çin Global Televizyon Ağı (CGTN) Düşünce Kuruluşu’nun yaptığı bir anketin sonuçlarına göre, ankete katılan dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 83,1’i ABD’de Covid-19’un kökenine dair araştırma yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

Anket, kısa süre önce YouTube, Twitter, Facebook, Miniblog ve Wechat gibi sosyal medya platformları üzerinden Birleşmiş Milletler’in (BM) 6 dilinde düzenlendi.

Ankete katılan internet kullanıcıların yüzde 83,1’i Covid-19’un kaynağının ABD’de de araştırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Katılımcıların yüzde 80’i ise salgının kaynağının aydınlatılması meselesinin siyasileştirildiğini savundu.

Şu ana kadar adı geçen ankete ilişkin haberler, dünya genelinde 26 milyondan fazla internet kullanıcısı tarafından takip edildi. 260 binden fazla internet kullanıcısı ankete katıldı veya anket ile ilgili yorum yaptı. Yabancı internet kullanıcıları, salgının kaynağının aydınlatılmasına ilişkin araştırmaların dünyanın birçok bölgesinde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor.

Harmony Voice adlı internet kullanıcısı, “Dünya Sağlık Örgütü ABD’nin Fort Detrick Biyoloji Laboratuvarı’na yönelik araştırmaları ön plana almalı. Bu laboratuvar hakkında Batılı medya kuruluşları çok az haber yapıyor.” diye konuştu.

Albert Leow adlı internet kullanıcısı, “Salgının kaynağının aydınlatılmasına ilişkin araştırmalar tabii ki ABD’de de yapılmalı. Başkalarını suçlamakla meşgul olanların belli ki kamu ile paylaşmak istemedikleri şeyler var.” yorumunu yaptı.

ABD’li AP, Yahoo Finance, Rus Tass Haber Ajansı, İspanyol Europa Press, Güney Koreli The Korea Herald gazetesi dahil 541 yabancı medya kuruluşu ankete 614 kez atıfta bulundu. Öte yandan TRT, CNN Türk ve KBS gibi 59 yabancı televizyon kanalında anket hakkında 163 haber yapıldı.