Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi’ne göre bugün Boğa Yılı’nın ilk günü. Bayram dolayısıyla farklı ülkelerin ve uluslararası örgütlerin liderleri Çin halkının ve Çinli göçmenlerin bayramını kutladı.

75. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır, kutlama mesajında, Çin kültüründe boğanın ilerleme, cesaret, dürüstlük ve çalışkanlığın simgesi olduğunu hatırlatarak, bu özelliklerin BM’nin çalışmaları için de son derece önemli olduğunu vurguladı. Bozkır, Boğa Yılı’nın sağlık ve mutluluk getirmesini diledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Çin’in Manila Büyükelçiliği’nin düzenlediği çevrim içi bayram resepsiyonuna katılarak Çin halkının bayramını kutladı. Duterte, iki ülke ve iki halk arasındaki dostluğun derinleşmesini dilediğini belirtti.

Japonya Başbakanı Suga Yoshihide de ülkesinde Çince yayımlanan bir gazetede yer verilen bayram mesajında, ikili ilişkilerin istikrarlı şekilde gelişmesinin iki ülke, bölge ve tüm dünya için son derece önemli olduğunu belirtti. Bunun yanında, Tokyo Kulesi, bu yıl da Çin Yeni Yılı’nı kutlamak için kırmızıya büründü. Kule üzerine özel aydınlatmalarla Çince “ümit” yazıldı.

İngiltere, Sırbistan, Yunanistan, Sri Lanka ve Danimarka dâhil birçok ülkenin devlet veya hükümet başkanı da Çin’e bayram mesajı gönderdi.

Bunun yanında, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çin’in salgınla mücadele ve aşı geliştirme gibi alanlarda dikkat edici başarılar elde ettiğine işaret ederek, Çin halkının çabalarının daha başarılı bir yıl yaratacağını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde bir Boğa Yılı mesajı yayımladı. Blinken, yeni yılın tüm insanlara daha fazla başarı ve fırsat getirmesini dilediğini kaydetti.