Yabancı liderler Davos Gündemi Diyaloğu’nda dünyaya çok taraflılığı koruma çağrısında bulundu.

Dünya Ekonomik Forumu Davos Gündemi Diyaloğu 25-29 Ocak’ta video konferans yoluyla gerçekleştirildi. Diyaloğa katılan çok sayıda yabancı lider, uluslararası toplumun dayanışma ve iş birliğini güçlendirerek, çok taraflılığı koruması, böylece yeni koronavirüs (Covid-19) salgını ve ekonomik gerileme gibi küresel meydan okumaların üstesinden birlikte gelinmesi çağrısında bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Şu an çok taraflılık çağındayız.” diye konuştu. Merkel, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ekonomik canlanma politikası hazırlarken, gelişmekte olan ülkelerle iş birliğini azaltmak yerine artırmayı dikkate alması gerektiğini vurguladı.

Dünya Ticaret Örgütü’nün küresel ekonomik düzenin merkezinde bulunduğuna dikkat çeken Merkel, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Antlaşması’nın (RCEP) imzalanmasının çok taraflılık yönündeki önemli bir ilerleme olduğunu kaydetti.

Japonya Başbakanı Suga Yoshihide salgın tehdidi altında ülkeler arasındaki dayanışmanın daha da güçlendiğini vurgulayarak, Japonya’nın “özgür ve adil” bir iş ortamını genişletmek ve serbest ticaret sistemini korumak için çaba harcayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanlığın kriz dolu bir yıl geçirdiğini anımsatarak, halen ciddi sınamalarla karşı karşıya bulunulduğunu belirtti. Guterres, uluslararası toplumun çok kutuplu güçlü bir dünya kurması ve uluslararası hukuk doğrultusunda küresel ekonomiyi birlikte geliştirmesi gerektiğini ifade etti.