Batı’da bazı medya ve siyasetçiler, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde “soykırım” yapıldığı iddiasında bulunurken, bir Uygur köyündeki sakinler, yoksulluktan kurtulmalarına destek için köye gönderilen bir görevliyi gözyaşları içinde uğurladı.

Dün Xinjiang’ın merkezi Urumçi’de düzenlenen Xinjiang konulu tanıtım toplantısına Türkiye’den Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek dâhil çok sayıda yabancı hükümet ve parti yetkilileri ve aydınlar katıldı. Yabancı konuklar, Çin’e özgü yoksulluğu azaltma yöntemlerini takdirle değerlendirdi.

Bütün bunlar, BBC ve Pompeoların döktüğü “timsahın gözyaşları”ndan çok farklıdır.

Toplantıya katılan 300 yabancı konuk, çevrim içi yolla Xinjiang’dan yöneticiler ve 10 sıradan vatandaşın konuşmaları dinledi.

Xinjiang dışından 19 idari bölgenin Xinjiang’a destek ve yardım sağlama, oturmaya elverişsiz yerlerden vatandaşları başka güvenli yerleşimlere taşıma çalışmaları tanıtıldı. Hükümetin teşvik politikaları ve yerli vatandaşların çabaları sayesinde geçen yıl Xinjiang’da 3 milyonluk yoksul nüfusun hepsi yoksulluktan kurtuldu.

Türkiye’den Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek dâhil yabancı konuklar, Xinjiang meselesiyle ilgili basına röportaj verdi.

Doğu Perinçek, “Bu yalanları biz de bütün emperyalistlerin elindeki çeşitli medya araçlarından duyuyoruz, ama onların yalanlarıyla gerçekler arasında tabii büyük bir uçurum var. Bugün en hızlı bir şekilde nüfusu artan bölge Xinjiang. Diyorlar ki; ‘Efendim orada bir soykırım yapılıyor.’ Ama bakıyoruz Xinjiang’da nüfus Çin’de en hızlı bir şekilde artıyor. Ve bir takım kamplar olduğunu ileri sürüyorlar ama biliyoruz ki o eğitim merkezlerinde Xinjiang halkına hem meslek bilgisi öğretiliyor hem Çince öğretiliyor hem de hukuk öğretiliyor. Böylece o insanların kendilerini daha iyi geliştirmeleri, hem toplum içinde hem de devlet yönetiminde daha ileri yerlerde görev yapmaları için imkanlar tahsis ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Amerikan emperyalizminin aynı yalanları Türkiye için de söylediğine dikkat çeken Perinçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Amerika’nın hedefi olan ülkeler var. Çin ile Türkiye, Amerika’nın hedefi olan ülkelerin başında geliyorlar ve Çin’e karşı Türkiye’ye karşı Amerikan emperyalizminin bu tür yalanları araç olarak kullanması tamamen onun emperyalist hegemonyacı politikasının bir ürünüdür. Çin’in içişlerine karışılmasını Türkiye’den lanetliyoruz, Çin’le beraberiz.”

Rusya Asya-Pasifik Araştırma Merkezi Başkanı Sergey Sanakoev, Çin’i birçok kere ziyaret etti. İlk kez 25 yıl önce Xinjiang’a giden Sanakoev, bölgedeki Uygurların haklarının ihlal edildiğine rastlamadığını, aksine ekonomik ve kültürel gelişmelere tanıklık ettiğini dile getirdi.

“56 etnik grubun birliği, Çin’in avantajı ve değerli varlığıdır”

Hotan kentine bağlı Guma ilçesinin Başlakbinam köyünde görevlendirilen Chen Cheng, köyde 4 yıl süreyle yoksulluğu azaltma çalışmasını yürüttükten sonra Ocak ayında Urumçi’ye dönecekti. Ayrılırken tüm köy sakinleri onu uğurladı. Birçok yaşlı Uygur gözyaşlarına boğuldu. Bunu, yerli ve yabancı internet kullanıcıları “gerçek Uygurların gözyaşları” olarak nitelendirdi.

Tanıtım toplantısına katılan yabancı konuklar, “halkın güzel hayatı için” teması üzerine fikir alışverişinde bulundu. Halkı daha güzel hayata kavuşturmanın her partinin ortak hedefi ve sorumluluğu olduğu, insan hakları geliştirme yöntemlerinin çeşitliliğine saygı gösterilmesi ve konunun siyasallaştırılmaması ve “çifte standart” uygulanmaması gerektiği vurgulandı.

Xinjiang’da cami sayısı 40 yıl önceye göre 10 misli arttı. Uygurların nüfusu 2010 yılında 10 milyon 171 binken, 2018 yılına gelindiğinde 12 milyon 718 bine ulaştı ve yüzde 25,04’lük artış görüldü. Bu, Xinjiang’daki genel oran olan yüzde 13,99’un ve Han etnik grubunun yüzde 2’lik artış oranının çok üstüne çıktı.