Çin’de yılın en önemli siyasi etkinliklerinden biri olan “İki Toplantı” kısa bir süre sonra başlayacak. Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Yıllık Toplantısı kısaca “İki Toplantı” olarak adlandırılıyor. Birçok ülkenin önde gelen uzmanları, “İki Toplantı”nın Çin demokratik uygulamasının bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek, bunların Çin’in refah ve gelişmesine dinamizm katacağını belirtti.

Küba Uluslararası Siyasi Araştırmalar Merkezi’nden akademisyen Eduardo Regalado basına verdiği demeçte, “İki Toplantı”nın Çin halkının mutluluğu, devletin refahı ve milletin kalkınması hedeflerini en ön planda tutacağına dikkat çekerek, bunun Çin’in kalkınmasına dinamizm katacağı gibi, tüm insanlığın ilerlemesine önemli katkı sağlayacağını savundu.

İngiltere The 48 Group Club Örgütü’nün Başkanı Stephen Perry basına verdiği demeçte: “Günümüzde Çin’de birçok alanda inovasyon görülebiliyor, Çin şu an yeni bir döneme giriyor. Biz de Çin Halk Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2049 yılında daha güzel bir Çin’i dört gözle bekliyoruz. ” diye konuştu.