Buruk bir bayram geçirdik. Salgına İsrail’in Filistinlilere yönelik zulmü de eklenince bayram kelimesi anlamını yitirdi. Türkiye-Çin ilişkilerinde ise Çin karşıtlarının neşesini kaçıran gelişmeler oldu. Aşı konusunu iki ülke arasındaki ilişkileri baltalamak için kullanmaya çalışanların hevesi kursaklarında kaldı. Bir parti aşı daha geldi, Sinovac firması Türkiye’ye üretim izni verdiklerini açıkladı. Ancak Karar gazetesi Çin hakkında Batı’nın başlattığı yalan haber kampanyasına bayramda da ara vermedi. Gazetenin 14 Mayıs günkü nüshasında ilk sayfada yer alan fotoğraf en kibar ifadeyle “pes” dedirtti. Gazetenin utanma duygusunu kaybettiğini düşündürttü.

Gazze ve Xinjiang bölgesinden birer fotoğraf yan yana koyulmuş ve “onlara bayram yok” diye yazılmış. Batılı medya organlarının alışkanlığıdır, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden bir fotoğraf yayınlarken karenin bir yerinde mutlaka güvenlik görevlisi bulunur. Algı oluşturma çabasının temel koşulu budur. Karar gazetesinin Çin’de muhabiri yok, hatta Çin’e gezmeye giden olduğu bile şüpheli. Gazetenin Çin haberleri çeviri veya uydurma oluyor.

BAYRAM YERİ

Yayınlanan fotoğraf Kaşgar’daki ünlü İdgâh Camisi’nin önünde çekilmiş. Anlamı “Bayram Yeri”. Uygurlar bu bayramı da coşkuyla kutladılar, özellikle bu caminin önündeki görüntüler şampiyonluk kutlamaları gibiydi. Sosyal medyada ve Çin basınında yer aldı. Benzer görüntüler başkent Beijing de dâhil olmak üzere ülkenin birçok camisinde vardı.

Karar gazetesi yayınladığı fotoğrafın altına “Zulüm altındaki Doğu Türkistan’da da Müslümanlar bayramı buruk karşıladı. Namaz kılmaları yasaklanan, aileleri işkence merkezlerinde tutulan milyonlar bir bayram sabahına daha yüreklerinde sızıyla uyandı” diye yazmış. Salla, sallayabildiğin kadar! İnsaf!

Gerçeklere sırtını çevirenlerden, yalana sarılanlardan başta Uygurlar olmak üzere kimseye yarar gelmez.

Kaynak: Pencere TV / Kamil Erdoğdu