Bilindiği üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayınlanan New York Times gazetesi, 100 yıllık tarihe sahip dünyaca ünlü bir medya kuruluşu. Geride kalan uzun sürede bu gazete, güvenilirliğe ve otoriteye sahipti. Ancak dünyaca meşhur bu gazete kısa süre önce yaptığı haberlerle uluslararası toplumun alay konusu oldu.

Başta New York Times olmak üzere birçok Amerikan medya kuruluşunun kısa süre önce yayımladıkları haberlerde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uzmanlarının ifadelerine atıfta bulunarak, Çin’in Covid-19 salgının kaynağının aydınlatılması konusunda DSÖ’ye bağlı uzmanlar ekibinin araştırma çalışmalarına ciddi engeller oluşturduğu iddia edildi. Ancak bu iddiaları, daha sonra DSÖ uzmanlar ekibinden atıfta bulunulan bilim adamları yalanladılar. Bilim adamları, kendi görüşlerinin New York Times tarafından çarpıtıldığına dikkat çekerek, New York Times gazetesinin bu tutumunun utanç verici ve çirkin olduğunu vurguladı.

DSÖ Patojen Danışmanı ve ABD’nin kâr amacı gütmeyen sivil toplum örgütü EcoHealth Alliance Başkanı Peter Daszak, Twitter hesabından paylaştığı yazıda, “Bu (New York Times Gazetesi’nin iddiaları), DSÖ misyonunda edindiğim deneyim değildir. Ben, hayvan ve çevre çalışma grubunun sorumlusu olarak, Çinli meslektaşlarımızı içten ve güvenilir buluyorum. (Çin’deki araştırma çalışmalarımızda) önemli ve yeni veriler elde ettik. Biz de virüsün yayılma kanalları hakkında daha fazla bilgiler edindik. ” ifadelerini kullandı.

Tıpkı bilim adamı Peter Daszak’ın kaydettiği gibi Çin, DSÖ uzmanlar ekibinin Çin’deki araştırma çalışmaları konusunda hep şeffaf, sorumlu ve dışa açık bir tavır sergiliyor, DSÖ uzmanlarıyla hep aktif iş birliği yapıyor ve koordinasyon içinde bulunuyor. Ancak New York Times, bu gerçeği göz ardı ederek, “Çin’in DSÖ uzmanlar ekibinin araştırma sürecine ciddi engeller oluşturdu” diye yalan haberi kasten ve keyfi şekilde uydurup, dünya halkını kandırmaya, Çin’i siyasi ön yargılarla karalamaya ve ABD’nin siyasi çıkarlarına hizmet etmeye çalışıyor.

Güvenilirlik, bir medya kuruluşu için hayati önem taşır. Bir medya kuruluşu eğer güvenilirliği kaybederse, kapısını kapatması yakındır. New York Times gibi Batılı medya kuruluşları haber hazırlarken aşırıcılık uyguladıkça, haberciliği siyasileştirdikçe güvenilirliği daha hızlı kaybediyorlar kaybediyorlar. Sonunda, kendi mezarlarını kazıyorlar.

Aslında dünyaca ünlü ABD’li bir medya kuruluşu, kendi ülkesinde salgınla mücadelenin bu kadar kötü duruma düştüğü bir dönemde, ilgisini daha fazla kendi ülkesinin çalışmalarına odaklamalı. Örneğin, ABD yönetimi niçin salgının kaynağının aydınlatılması konusunda şu ana kadar DSÖ uzmanlar ekibini ABD’ye davet etmedi veya ABD niçin dünya çapında birçok biyolojik laboratuvar kurdu gibi soruların yanıtını aramalı.