Global Times / Yu Ning

Çin, BBC World News’ün Çin’den haber göndermesini yasaklayarak, dış dünyaya yalan haberlere karşı sıfır toleransı olduğu konusunda açık bir mesaj gönderdi. Karar şaşırtıcı olmadı. Ulusal radyo Televizyon İdaresi’ne göre, BBC World News, BBC’nin Çin hakkındaki bazı haberlerinin gazetecilikteki doğruluk ve tarafsızlık ilkelerini ihlal ettiği için yasaklandı.

Uzun bir zamandır, BBC artık objektif haberciliği uygulayan bir kurum değil, hiçbir sınırı olmayan dedikodu fabrikası haline gelmişti. BBC’nin Batı’da Çin hakkında söylentiler ile yalanlar uydurma ve yaymanın öncüsü haline geldiğini söylemekte haklıyız. BBC ayrıca Çin’le ilgili neredeyse hemen her şeye çifte standartla bakıyor. Ve şimdi, yaptığının bedelini ödüyor.

Gelin BBC’nin haberleri nasıl çarpıttığına ve Çin’le ilgili hikâyeler uydurduğuna bakalım. Hong Kong sokak gösterilerini “demokrasi yanlısı” bir hareket olarak tanımladı ve bir ölçüde, hatta ayaklanmacıları ve uyguladıkları şiddeti övdü. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın taraftarları ABD Kongre binasını 6 Ocak’ta bastıktan sonra, Hong Kong’daki ayaklanmacıları savunan Grace Tsoi dâhil BBC muhabirleri ABD’deki ayaklanmacıları eleştirmeye koştu, böylece çifte standardın ne olduğunu canlı biçimde gösterdiler.

BBC MUHABİRİNİN HABER ETİĞİ NEREDE?

Son bir makalede BBC, geçen yıl Çin’de salgın ortaya çıktıktan sonra uygulanan Çin’in karantina önlemlerini insan haklarının bastırılması olarak karalamasını bir yana bırakırsak, Çin’in Yeni Yıl’ı kutlamak için, zorunlu olmayan bir şekilde, yerlerinde kalmaya teşvik etmesini Çin halkı üzerine uygulanan bir “kısıtlama” olarak tanımladı.

Bu ayın başlarında, sadece Uygur kadınlarının sözlü ifadelerine, herhangi bir doğrulama olmadan dayanarak, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki mesleki eğitim ve öğretim merkezlerinde Uygur kadınlarının “sistematik olarak tecavüze uğradığı, cinsel istismara uğradığı ve işkence gördüğünü” ileri süren sansasyonal bir haber yayınladığında alçaklıkta yeni bir dip yaptı. Bu bir medya organının gerçekler ve hakikat üzerine haber verirken yapması beklenen şey bu mudur? BBC muhabirinin haber etiği nerede?

BBC, Çin’e karşı bir kamuoyu haçlı seferi sürdürüyor. Çin’in ulusal güvenliğini yanlış haberlerle tehdit ederek, Çin’deki ayrılıkçı ve bölücü güçlerin bir propaganda aracı haline geldi. Bu ayrılıkçılara hizmet etmek için, BBC seçilmiş haberler yapmak için önceden belirlenmiş bir tutum alıyor ve böylece bir dedikodu fabrikası derecesine iniyor. Bu durumda, Çin’in buna karşı harekete geçmek için her türlü nedeni var. Çin’in Britanyalı yayıncıyı cezalandırması mantıklıdır. Eğer tepki vermezsek, bu bizi bu şekilde itibarsızlaştırmasını hoş gördüğümüz anlamına gelir. Çin, BBC’ye bir ders vermek zorunda.

SAHTE HABERLERE SIFIR TOLERANS

BBC World News’ü yasaklamanın basın özgürlüğü ile hiçbir ilişkisi olmadığına işaret edilmesi zorunludur. Batı’nın savunduğu sözüm ona basın özgürlüğü medya kanallarının, herhangi bir ceza görmeden,  yalanlar uydurmak ve bir hedefe karşı siyasi amaçlı baskı kampanyası başlatmakta özgür olduğu anlamına mı geliyor? Eğer öyleyse, Çin’in böyle bir basın özgürlüğüne ihtiyacı yok. Batı medyasının Çin’i basın özgürlüğü konusunda eleştirmek için herhangi bir moral üstünlüğü yok.

Çin, BBC’nin gösterdiği kadar kötü değil. Gelin sadece salgın karşısında Çin ve İngiltere’nin performanslarını karşılaştıralım. Batı’nın “insan hakları cenneti” olduğunu uydururken Çin’i “yaşayan bir cehennem” diye tanımlayan BBC muhabirleri kendilerinden utanmalılar. Gerçek ise şudur; salgının çıkmasından sonra İngiltere’ye gönderilen bazı Britanyalılar keşke Çin’de kalsak, diyorlar.

Çin’e karşı yanlış haberleri ve karalamaları yüzünden BBC’nin Çin halkı nezdindeki inanılırlığı hızla azalıyor. BBC’nin Çin’in salgın önleme ve özellikle Xinjiang konusundaki haberleriyle, çoğunlukla Çinli internet kullanıcıları alay ediyor. BBC, Çin’e karşı gerçekdışı haberler yapmayı seçti, öyleyse sonuçlarına da katlanmak zorunda.