BBC’nin Çince kanalı, geçen günlerde YouTube üzerinden “Çin Komünist Partisi (ÇKP), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) veya İngiltere’den değil, yalnızca Çin halkından korkuyor” başlıklı bir program yayınladı. Daha önce, BBC ideolojik nedenlerle Çin karşıtı birçok iddia ortaya çıkmıştı, ancak bu kez bir gerçeğe işaret etti. Bu gerçek de ÇKP’nin her zaman halkın üstünlüğü ilkesini izlemesi…

BBC’nin programın içeriğinde, İngiltere’de Muhafazakâr Parti milletvekili ve Parlamento Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Thomas Tugendhat ile Çin-İngiltere ilişkileriyle ilgili bir röportaja yer verileceği duyuruldu.

Thomas Tugendhat kimdir? Tugendhat, TikTok’a baskı uygulamak, Hong Kong’da sözde insan hakları sorunu yaratmak ve Xinjiang’da sözde “soykırım yasası değişikliği”ni ortaya koymak dâhil Çin karşıtı girişimlere katıldı.

Kısa süre önce, İngiliz yönetimi, Xinjiang’daki insan hakları sorunu bahanesiyle Çin’den kişi ve kuruluşlara tek taraflı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Çin Dışişleri Bakanlığı da karşılık olarak, İngiltere’den Tugendhat’ın da aralarında bulunduğu dokuz kişi ile dört kuruma yaptırım uygulanacağını açıkladı.

BBC’nin Tugendhat’la röportaj yapma amacının, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) imajını karalamak ve ÇKP ile Çin halkı arasındaki ilişkileri bozmaya çalışmak olduğunu söylemeye gerek bile yok.

Çin vatandaşları, BBC’nin yayınında yer verilen açıklamaları, internet üzerinden şöyle değerlendirdi: “Sahte haberler yayınlamakla meşhur BBC, bu defa bir gerçeği dillendirdi. ÇKP, daima halkın üstünlüğü ilkesini izliyor ve hayata geçiriyor. BBC’nin bu açıklaması, bir iktidar partisi için yüce bir övgü anlamına geliyor.”

ÇKP ve Çin halkı arasındaki ilişki nasıl değerlendirilebilir? Burada, sadece iki noktaya dikkat çekmek yeterli: Biri, Covid-19 salgınına karşı verilen mücadele, diğeri de yoksulluğun ortadan kaldırılması için harcanan çaba.

Çin hükümeti, salgını çok kısa bir sürede kontrol altına aldı ve ekonomik canlanma sürecini başlattı. Çin vatandaşları şu an planlamalar doğrultusunda aşı yaptırırken, sürü bağışıklığı gerçekleştirilmesi için çaba gösteriyor. Halkın can güvenliğinin korunmasına önem veren ve halkın üstünlüğü ilkesini izleyen ÇKP, bu başarının kaydedilmesinde kritik bir rol oynadı.

Fudan Üniversitesi’ne bağlı Huashan Hastanesi’nin Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı Zhang Wenhong, açıklamasında, “ÇKP üyeleri, zorluklar karşısında daima en önde duruyor. Bu yalnızca bir slogan değil, gerçek. Salgınla mücadelede görev alanların çoğu ÇKP’liler.” diye konuştu.        

Diğer yandan, 2020 yılında Çin’de yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması hedefi gerçekleştirildi. 832 ilçedeki 100 milyon vatandaş yoksulluktan kurtarıldı. Milyonlarca ÇKP üyesi, bu büyük başarının kaydedilmesi için durmaksızın çaba gösterdi. Bin 800’den fazla ÇKP’li yoksullukla mücadelede hayatını kaybetti.

BBC, ÇKP’nin ruhunu anlamadığı için sözde “ÇKP, Çin halkından korkuyor” iddiasını ortaya atıyor. Ancak, ÇKP’liler için söz konusu korku değildir, halka gösterilen saygı anlamına geliyor.   ÇKP Tüzüğü’nde hâlihazırda “daima halkın üstünlüğünün korunması” maddesi bulunuyor. Bu ifade, ÇKP’lilerin damarlarına işlemiş durumdadır.