Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi’nin dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile İsviçre’nin Zürih kentinde bir araya geldiği bildirildi. Görüşmede iki taraf, iki ülkenin devlet başkanları arasında 10 Eylül’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinin ruhuna uygun harekete geçmeyi, stratejik koordinasyonu güçlendirmeyi, anlaşmazlıkları kontrol altına almayı, çatışmalarla zıtlaşmayı önlemeyi, çifte kazanca dayalı iş birliğine ulaşmayı, Çin-ABD ikili ilişkilerini sağlıklı ve istikrarlı gelişen doğru bir istikamete yeniden konumlandırmayı onayladı.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve ABD’nin ikili ilişkilerde ilerleme kaydedip kaydedemeyeceği hususunun iki ülke ve halklarının temel çıkarlarını yakından ilgilendirdiğine işaret ederek, bunun aynı zamanda tüm dünyanın geleceğine sıkıca bağlı olduğunu kaydetti. Çin-ABD iş birliğinin iki ülke dâhil tüm dünya ülkelerine yarar getireceğine işaret eden Yang Jiechi, iki ülkenin zıtlaşmaları halinde ise bunun tüm dünyaya ciddi zarar vereceğini dile getirdi.

Yang Jiechi, Çin’in ABD Başkanı Joe Biden’in son günlerde ikili ilişkiler hakkında yaptığı olumlu açıklamalara önem verdiğine dikkat çekerek, ABD’nin Çin kalkınmasını kısıtlamama ve yeni Soğuk Savaş başlatmama yönünde açıklamalarını yakından takip ettiğini ifade etti. Yang Jiechi, ABD’nin Çin’e yönelik gerçekçi politikalar izleyeceğini, Çin ile birlikte birbirlerinin temel çıkarlarıyla hassas konulara saygı göstereceğini, karşılıklı saygı, barış, iş birliği ve çifte kazanca dayalı yolda birlikte ilerleyeceğini temenni ettiklerini belirtti.

Yang Jiechi, görüşmede Çin’in Taiwan adası, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, deniz işleri ve insan hakları gibi konulardaki tutumlarını ABD tarafına aktardı ve adı geçen konulardan faydalanarak Çin’in iç işlerine karışmaması çağrısında bulundu.

ABD tarafı ise görüşmede “Tek Çin” politikasında ısrarcı olacaklarını açıkladı.