Yavuz sondaj gemisi, Karadeniz’de doğal gaz üretiminin ilk ve en önemli aşaması olan büyük kontrol sistemlerinin deniz tabanına yerleştirilmesi için Türkali-2 kuyusuna doğru yola çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos Limanı’nda Yavuz Sondaj Gemisi Uğurlama Töreni’nde yaptığı konuşmada, 3 yıl önce Yavuz sondaj gemisini ilk derin deniz sondajına uğurlamak için yine bir arada olduklarını hatırlattı.

Bakan Dönmez, ilk günden bu yana hep “Varsa mutlaka bulacağız.” dediklerini aktararak, “Hamd olsun Cenabıhak yüzümüzü kara çıkarmadı. Filyos’ta hummalı bir çalışma sürüyor uzun zamandır. Bütün gayretimiz Karadeniz gazının ilk fazını Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te milletimizin hizmetine sunmak.” ifadelerini kullandı.

Süreçte emeği geçen herkese teşekkür eden Dönmez, “Yavuz sondaj gemimizde görev yapacak bütün personelimize muvaffakiyetler diliyorum. Yolunuz açık, rüzgârınız kolayınıza olsun. Allah’a emanet olun.” diye konuştu.

Bakan Dönmez, daha sonra kuyubaşı vanaları ile gaz borularının deniz tabanına yerleştirilmesinde görev alacak gemide incelemede bulundu.