Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Koordinatörü David Gressly, Yemen’de çatışmaların devam ettiği bölgelerde yaklaşık 35 bin kişinin mahsur kaldığını bildirdi.

Gressly, yazılı açıklamasında Yemen’deki iç savaşta son durumu değerlendirdi.

Marib, Şabva ve El-Beyda bölgelerinde son haftalarda şiddetlenen çatışmalardan endişe duyduğunu belirten Gressly, “Bu tahammül edilemez durum, hayati önem taşıyan yardımların bölgelere dağıtımını ciddi şekilde sınırlandırmış, ihtiyaç duyanların tıbbi tedavi görmesini engellemiş ve temel ihtiyaç maddelerinin teminini zor hale getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Gressly, sadece Marib iline bağlı Abdiye ilçesinde yaklaşık 35 bin kişinin çatışmalar nedeniyle yerlerinden hareket edemediğini ve bunlardan 17 bininin, daha önce şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden ayrılarak Abdiye’ye sığındığını kaydetti.

Yemen’de istikrarın sağlanması ve ülkeye insani yardımın ulaşması konusunda BM’nin ilgili bütün yetkililerle birlikte çalışmaya hazır olduğunu vurgulayan Gressly, “Abdiye ilçesinde çatışmalara taraf olan herkesin düşmanlıklarını sonlandırması ve bölgedeki siviller ile insani yardım çalışanlarına güvenli geçiş sağlaması çağrısında bulunuyorum.” ifadelerine yer verdi.