Yemen’deki Husiler, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile görüşme yapmayı reddettiklerini duyurdu. 

Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam, kendilerine ait El-Mesira televizyonuna yaptığı açıklamada bazı değerlendirmelerde bulundu. 

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths’in kendileri ile görüşmelerinin artık sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) brifingi öncesinde gerçekleşebileceğini savunan Abdusselam, bu nedenle Griffiths ile görüşmeyi reddettiklerini aktardı. 

Abdusselam ayrıca Umman aracılığıyla Amerikalılar ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tutumunun; üslup, medya ve açıklamalar açısından bir yönetimden diğerine farklılık gösterdiğine işaret eden Abdusselam ancak içeriğin değişmediğini ifade etti.   

Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarına da değinen Abdusselam, açıklamada “Düşmana yanıt niteliğindeki operasyonlar ile Yemen’i hedef alan ülkelere yönelik saldırılar, siyasi çözüme ulaşılmasına katkı sağlayacak.” ifadesine yer verdi. 

ABD, BM ve Suudi Arabistan tarafından henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.