China Daily / Zhao Ke

Avrupa Komisyonu 30 Haziran’da Avrupa Savunma Fonu’nu başlattı. Avrupa İç Piyasa Komiseri Thierry Breton yaptığı açıklamada, fonun savunma alanında sanayi iş birliği için bir bütçe programı anlaşmasına dayandığını ve Avrupa’nın stratejik karşılıklı bağımlılığına yönelik bir adım oluşturduğunu söyledi.

Açıklamaya göre, fon Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkelerin birlikte finansmanı ilkesine dayanıyor. Fon 8 milyar Euro ile (9,49 milyar dolar) Avrupa’nın toplam savunma araştırma geliştirme harcamalarının yüzde 13,5’ini oluşturacak ve finansal açıklanır kapatıcısı değil önceden var olan iş birliği projelerinin artırması gerekiyor.

Fonun ilk yatırımı gelecek kuşak savaşçı sistemler ya da kara taşıt filosu, dijital ve modüler gemiler ile balistik füze savunması gibi büyük ölçekli savunma platformları ve yapay zekâ, askeri bulut, güvenli yarı iletkenlerin yanı sıra uzay ile siber teknolojileri ve tıbbi müdahaleler gibi kritik teknolojilere yapılacak.

YENİ FON AB ÜYELERİNİN SAVUNMA SANAYİLERİNİ DAHA REKABETÇİ HALE GETİRECEK

Büyük aktörler arasındaki giderek artan şiddetli rekabet ve artan belirsizlikler AB blokunun ilk olarak 2017’de önerilen bu girişimi başlatmasına neden oldu. Fonun AB üyelerinin savunma sanayilerini daha da bütünleştirmesi, daha rekabetçi ve yenilikçi hale getirmesi umuluyor.

Blok, AB’nin “yumuşak gücünü”, “sert güçle” tamamlamak için, yeni teknoloji devriminin en yeni savunma teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesinde iş birliği ve koordinasyonu güçlendirmek zorunda olduklarının çok iyi farkında. Breton’un açıklamasında belirttiği gibi, fon Avrupa’nın stratejik bakımdan karşılıklı bağımlılığı yönünde yeni bir adım oluşturuyor.

Başka bir deyişle, fonun kurulmasıyla, AB jeopolitik oyunların oluşturduğu tehditlerle bağımsız olarak daha iyi mücadele edebilecek ve güvenlik için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bağımlılığından kurtulamasa bile azaltabilecek ve gelecekteki büyük güç rekabetinde kendisi daha fazla inisiyatif sahibi olacak.