China Daily /  Zhang Zhouxiang

Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou kentindeki sağlık gönüllüleri, özellikle Covid-19 virüsünün Omicron varyantından alınarak geliştirilen Sinopharm aşısının ilk dozunu 1 Mayıs’ta vuruldu. Bu dünyada ilk Omicron etkisizleştirilmiş aşısı için klinik testlerin başlamasını işaret ediyor. Mevcut aşıların etkililiği henüz bilinmemekle birlikte, antikorları güçlendiren bazı ilaçların etkililiği azaldı.

Bunun yanı sıra virüsün mutasyonları ve aşıların geliştirilmesi arasında her zaman bir zaman aralığı vardır. Bu nedenle aşıların yenilenmesi veya Omicron türüne karşı özellikle bir aşının üretilmesi, yeni varyant daha düşük kuluçka süresine ve daha yüksek bulaşma oranına sahip olduğu için daha fazla gerekli hale geldi.

ÇİN SALGINI BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINA ALDI

Yenilenmiş bir aşı Omicron varyantına karşı bağışıklık koruma hattının desteklenmesine, bu da Omicron varyantının yayılmasının kontrol altına alınmasına yardımcı olacak. Omicron varyantına karşı yeni aşının klinik deneylerine başlanması kesinlikle umutları artırdı. Ancak bu salgına karşı mücadelede önlemlerin düşürülebileceği anlamına gelmiyor. Çin Mühendislik Akademisi’nden akademisyen Li Lanjuan aşının klinik deneylerini yeni başladığını, 3-4 ay içinde sonlanabileceğine söyledi. Sadece testleri geçtiğinde aşı yaygın biçimde kullanılabilir.

Yeni aşı kullanıma sokulduktan sonra bile kişinin yine de maske takması, kamuya açık yerlere girmeden önce vücut sıcaklığının ölçülmesi ve ellerini sık sık yıkaması gerekmektedir. Ve gelecekte virüsün yeni türleri ortaya çıktığı zaman, yayılmasını önlemek için kapanmalar gibi önlemlerin alınmasına ihtiyaç duyulacak.

Aşının geliştirilmesi ve salgını önlemede hızlı müdahale önlemleri Çin’in iyi yönetim politikasına dayanmaktadır, çünkü bu politikayla Çin son iki yılda salgını büyük oranda kontrol altına alabildi ve salgında ortaya çıkan yeni dalgaları önleyebildi. Bu Çin’in Omicron varyantını da alt edeceğine dair güveni de sağladı.