İnternetin kurucu babası Tim Berners-Lee’nin “çevrim içi ve çevrim dışı eşitlik için savaşmalıyız” çağrısı ve ilk tweet’in, 2,5 milyon dolara satın alınması yeni çağın sorunlarını tekrar önümüze getirdi. “Dijital Şiddet” ve “Dijital Miras” konuları Yakın Gelecek programında ele alındı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm dünyaya teknoloji alanından bir mesaj yayıldı. Bu mesajı yayınlayansa WEB’in kurucu babası diye anılan Tim Berners-Leeydi. Tim Berners-Lee, dünya çapında bir bilgi paylaşım sistemi olan World Wide Web’in mucidi. Berners-Lee Twitter’da yaptığı paylaşımda çevirim içi cinsiyet temelli şiddet ve platformların bu konuda alması gereken sorumluluklara dikkat çekip, “Her gün çevrim içi ve çevrim dışı eşitlik için savaşmalıyız” çağrısında bulundu.

Tüm dünyada kadınlara yönelik psikolojik, cinsel, fiziksel, ekonomik şiddet artıyor. Bunların yanına dijital şiddette eklendi. Özellikle pandemi döneminde internet ve sosyal medya kullanımındaki artış, kadınlara yönelik dijital şiddeti de büyüttü. CRI Türk’te yayınlanan Yakın Gelecek programında konuyu masaya yatıran İlkay Akkaya, bu konuya ilişkin önemli bir açıklamaya işaret etti.

DİJİTAL EŞİTLİK İÇİN SAVAŞMALIYIZ

Kayseri Barosu tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 pandemisinin ölümcül sonuçları artmaya devam ettiğinin altı çizilerek şu tespitlere yer verildi:

“Tüm dünyada kadınlar bu süreçte şiddete daha çok maruz kalmakta ve kadına yönelik psikolojik, cinsel, fiziksel, ekonomik, dijital şiddet artmaktadır. Korona virüs döneminde internet ve sosyal medya kullanımındaki artış, kadınlara yönelik dijital şiddeti de artırmıştır. Yapılan son çalışmalara göre kadınların dijital şiddete maruz kalma oranı erkeklere göre 27 kat fazladır. Yakın gelecekte bu konu önemli gündem maddelerimizden biri olacak gibi görünüyor. Özellikle yasalarımızda bunun bir suç olarak tanımlanmaması gelecekte ortaya çıkacak yeni sorunların habercisi. Bu durumda cinsiyetçi dijital şiddet üzerine daha çok konuşmak ve çözüm üretmek durumunda olduğumuzu gösteriyor.”

Yakın Gelecek programında, 8 Mart vesilesiyle teknolojik gelişmeler ile birlikte gelen bir olumsuzlukların yanı sıra teknoloji ve dijitalleşmenin Kadınlar için nasıl fırsatlar yarattığına da değinildi.

DELL Technologies Direktörü Nevcihan Matur, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Dünya gazetesi için kaleme aldığı yazıda pandemi sonrası dünyada yeni normalin lokomotifinin kadınlar olacağına işaret ediyor. Matur, içinde bulunduğumuz dijital çağın, toplumsal cinsiyet eşitliği için önemli bir dönüm noktası olacağını belirtiyor ve görüşleri savunuyor:

“Dijital dönüşüm aslında farklı bakabilmeyi ve inovasyonu getiren bir süreç, Dolayısıyla kadınların doğasından gelen empati kurabilme, çoklu iş yapabilme ve tasarım odaklı düşünme gibi konular kadınlarımızın bu süreçte daha aktif rol alacağını ve bunun kadınlarımızın iş hayatındaki sayılarını yakın gelecekte olmasını istediğimiz düzeye getireceğini ve sosyal hayata katılımlarında da güçlü motivasyon oluşturacağına inanıyorum. Şu an İçinde olduğumuz pandemi döneminde birçok kurum dijital dönüşüm projelerini daha da hızlandırdı ve yapılan araştırmalar diyor ki, 2030 yılına gelindiğinde var olacak işlerin yüzde 85’i henüz keşfedilmedi. Yani gelecekte işi yaparken öğrenmek çok daha fazla yaygınlaşacak, insanlar okullarda nasıl öğrenmeleri gerektiğini öğrenecekler. Böyle bir yakın gelecekte bizlerin doğuştan gelen adaptasyon, çoklu iş yapabilme, detaylı analiz gibi özelleri kadınları daha avantajlı kılabilir.”

İLK TWEET’İ 2,5 MİLYON DOLARA BİR TÜRK SATIN ALDI

Yakın Gelecek programının gündem maddelerinden bir diğeri de Twitter CEO’su Jack Dorsey’in 15 yıl önce attığı ilk tweet’i, 2,5 milyon dolara bir Türk tarafından satın alması oldu.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, 2006 yılında Twitter’ı oluşturduktan sonra ilk tweet’inde  “Twitter’ımı kuruyorum” yazarak dünyaya yeni bir platform kazandırmıştı. Bu paylaşımının üzerinden tam 15 yıl geçtikten sonra Dorsey’den ilginç bir adım geldi. 2006 yılında paylaştığı ilk tweet’ini açık artırmayla satışa çıkardı. Tweet için yapılan teklif 2,5 milyon doları buldu. Tweet’i satın alan Aslen Türk olduğunu Twitter’dan duyuran Sina Estavi, kripto varlık alım satım platformu olan Cryptoland’in CEO’su pozisyonunda.

DİJİTAL BİR “VARLIK” DİJİTAL PARAYLA SATILDI

Böylece tamamen dijital bir “varlık”, yine tamamen dijital bir para birimiyle açık artırmaya açıldı. İlkay Akkaya programda, dijital varlıklar konusunun yakın geleceğin önemli gündem maddelerinden biri olacağına vurgu yaparak, bu konuda çıkan bir yargı kararını hatırlattı:

Aralık ayında mahkemeden emsal bir karar çıkmış, dijital hesapların artık miras sayılmasına hükmedilmişti.

Eşini trafik kazasında kaybeden bir kadın, Mahkemeye verdiği dilekçede, eşine ait Apple marka cep telefonunun iCloud hesabındaki fotoğraf, video, ses kayıtları, medya dosyaları ile maillere ulaşmak için eşinin terekesinin tespitini, iCloud kimliğinin miras kabul edilerek, hesaba ulaşması için karar verilmesini talep etti. Mahkeme ise bu talebi “özel hayatın gizliliğini ihlal” diyerek reddetti. Kararı İstinaf Mahkemesi‘ne taşıyan kadın, Bölge Mahkemesine verdiği dilekçede “Eşim, 13 Temmuz 2019’da vefat etti. Geride mirasçı olarak ben ve çocuğumuz kaldı. Eşimin ölümü sonrası GSM hattı kapatıldı. Telefonundaki fotoğraf, video, ses kayıtları, dokümanlar, notlar, mailler iCloud hesabındaydı. Eşimin iCloud hesabına erişebilmek için şifresini bilmem gerekiyor. Bu hesap vasıtası ile kontrol edilen e-ticaret sitesi hesabı, e-hediye çekleri ve kuponları vardı. Apple firması mahkeme kararıyla erişim izni verileceğini bildirdi.” dedi.

Mahkeme kadının talebini yerinde bularak dosyayı yerel mahkemeye kararın yenilenmesi yönünde gönderdi. Düne kadar mülkiyet kavramının menkul ve gayrimenkul mülkiyeti ile bir kısım sınırlı ayni haklar etrafında şekillendiğinin belirtildiği kararda “Dijital mal varlığı inkâr edilemez bir gerçeklik” denilerek dijital hesapların miras kalması yönünde emsal bir karar verdi.