Son dönemde milyon dolarlık satışlar ile gündeme gelen NFT çılgınlığı giderek büyüyor. Bütün dünyada trend haline gelen NFT furyasına Türkiye’den de isimler katıldı.

Son günlerde sıkça duyulan Bitcoin, Altcoin gibi kavramlar henüz tazeliğine korurken kamuoyu bugünlerde NFT’yi tartışmaya başladı. Uzmanlar bunun Türkçe karşılığında henüz anlaşmış değil. Farklı tanımlar yapılıyor. Ama şimdilik bu da bir dijital varlık denebilir. Kripto paralarda olduğu gibi Blockcahin teknolojisinin alt yapısı ile işliyor. NFT ile Blockchain teknolojisi, sanat dünyasını da etkisi altına almış durumda.

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan NFT, Yakın Gelecek Programının da gündem maddelerinden biri oldu. Programı hazırlayıp sunan İlkay Akkaya bir furya haline gelen bu popüler teknolojinin geçen hafta rekor satışlar yapılmasına neden olduğunu aktardı. Akkaya, “Twitter kurucusu Jack Dorsey’nin attığı ilk tweetin bir Türk tarafından 2,9 milyon dolara satıldığını geçen hafta sizlerle paylaşmıştık. Bu hafta bu alanda çılgınca hamleler gördük. Neler satılmadı ki!” dedi.

Bir müzisyenin singel’ı yaklaşık 6 milyon 337 bin Türk Liraya satıldı. Dünyanın ilk dijital NFT evi olan Mars House, 515 bin dolara satıldı. NFT furyasına Türkiye’den isimler katıldı. Tarık Tolunay isimli dijital ortam sanatçısının eseri 36 bin dolara alıcı buldu. Bensu Soral’ın Kobe Bryant’ın karakalem tekniğiyle resmedildiği eseri, 3 bin 968,80 dolara satıldı.

Bir hamlede medyadan geldi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir medya şirketi olan Quartz ilk kez bir haber metnini NFT olarak satışa çıkardı.

“Bu haber bir NFT olarak satışta” başlıklı haberden elde edilecek gelirin, dezavantajlı koşullarda çalışan kadın gazetecileri destekleyen Uluslararası Kadınlar Medya Vakfı’nın Burs Programı’na bağışlanacağı açıklandı. Açık artırma sonucunda bu haberi 1.800 dolara karşılık gelen 1 Ethereum’a alıcı buldu.

ABD merkezli uluslararası haber ajansı Associated Press ise bir NFT satan ilk haber kuruluşu olmuştu. Bu “Associated Press, 2020 ABD başkanlık seçiminin kazananını blok zinciri üstünde ve uzaydan açıklıyor” başlık bir dijital sanat eseriydi.

Öte yandan dünyanın en popüler giyim markalarından Gucci de ilginç bir satış başlattı. İtalyan modaevi Gucci, 12 dolar karşılığında satın alınabilen ancak giyilemeyen, dijital bir spor ayakkabıyı piyasaya sürdü.

Artırılmış gerçeklik firması Wanna ile çalışan Gucci’nin NFT işine girdiği yorumları yapılsa da uzmanlar Gucci’nin modelinin NFT’den farklı olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni de Gucci’nin ayakkabısının 12 doları veren herkes tarafından satın alınabiliyor olması şeklinde açıklandı.