Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, yeni dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Asya-Pasifik politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Joe Biden başkanlığındaki ABD’nin yeni yönetiminin diplomasi trafiğine hızlı başladığına dikkat çeken Altay Atlı, “İlk aylardaki icraatlara bakarsak Asya-Pasifik bölgesinin yeni yönetiminin odağında olacağını söylemek açıkçası hiç zor değil. Kısa süre önce ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Asya kıtasında Japonya ile Güney Kore ziyaretinde bulundular ve kendi mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptılar. Bu ziyaretler sonrası da Alaska’da Çin ile yapılacak olan görüşmeler geliyor. İki bakan Çin görüşmesi öncesi kendi müttefikleri olan Japonya ve Güney Kore ile fikir alışverişinde bulunmuş oldu.” dedi.

BIDEN YÖNETİMİNİN DIŞ POLİTİKADAKİ ÖNCEKİLERİ

Biden yönetiminin dış politikasındaki öncekilerinden bahseden Atlı, “Önceliklerinden bir tanesi de müttefiklerle olan ilişkileri tekrar güçlendirmek olacak. Zaten Tokyo ve Seul ziyaretlerinde bunun işaretlerini görüyoruz. İki bakanın Tokyo görüşmesinde Çin çok ön plandaydı. Daha önceki görüşmelerde Çin’in adı verilmezdi ama bu kez hem doğrudan açık bir şekilde bahsedildi. Japon kanadında da bir değişiklik görüyoruz. Çünkü Japonya uluslararası platformlarda Çin’e karşı böylesine bir tavır takınmazdı. Çin yönetimi ise her zamanki gibi temkinli tepki verdi. Seul’da de yapılan görüşmelerin ise Tokyo görüşmelerine göre biraz farklı oluğunu düşünüyorum. ABD aynı tarz açıklamalarda bulunurken Güney Kore tarafından ise hiç Çin’den bahsedilmediğini görüyoruz. ABD’li bakanlar Blinken ve Austin’in Seul’da Çin ve Kuzey Kore gündemi vardı. Seul yönetimi açıkçası Kuzey Kore konusuna da hiç girmedi.” diye konuştu.

KUZEY KORE KONUSU YENİ DÖNEMDE HIZ KAZANACAK

Akademisyen Dr. Atlı, Kuzey Kore konusunun yeni dönemde hız kazanacağa benzediğini belirterek şunları söyledi:

“Trump döneminin ilk yılarında aslında Çin ile ticaret savaşları başlamadan önce asıl mesele Kuzey Kore’ydi. O dönem ABD ile Kuzey Kore liderleri iki kez görüştü. Ortak bir hedef bile konulmuştu ama somut bir şey çıkmadı, sonra da görüşmeler tıkandı. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları başlayınca da Kuzey Kore meselesi geri planda kaldı. Şimdi ise Biden yönetiminin çaba gösterdiğini görüyoruz fakat Kuzey Kore yönetiminden şu ana kadar verilmiş bir yanıt yok. Öte yandan bu konuda önemli olan ABD, Japonya ve Çin arasında Kuzey Kore konusunda ortak bir tavır söz konusu değil. Diğer bir önemli mesele ise Japonya ile Güney Kore arasındaki sıkıntı. Hatta yeni bir ticaret savaşı bile söz konusu. Bu konuda yeni dönemde ABD’yi en çok uğraştıran konulardan biri olacak.”