China Daily

Yeni koronavirüs salgının büyük etkisi, ağır ve karmaşık uluslararası koşullara rağmen, Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, Çin’in yeni endüstrileri, yeni iş yapma biçimleri ve yeni iş modelleri 2020’de büyümeye devam etti.

Yeni itici güçler sayesinde, 2020’de ekonomik katma değer bir önceki yıla göre yüzde 4,5 artarak 16,93 trilyon yuan’a (2,61 trilyon dolar) çıktı. Yeni ekonomi, Çin’in ekonomin dönüşümünün, düzey artırması ve yüksek kaliteli kalkınmasının önemli bir itici gücü haline geldi. Yeni ekonominin 2020’deki iyi performansı Çin’in yüksek kaliteli ekonomik kalkınmasının sadece objektif bir gerekliliği değil, aynı zamanda somut bir göstergesidir de.

Yeni ekonominin sağlıklı büyümesi Çin’in yönetimi düzene sokma, yetki devretme ve hizmet sağlamanın yanı sıra üretim faktörlerinin piyasa temelli dağıtımını daha da kolaylaştırarak ve işletmelere yenilikte oynayacakları daha büyük rol vererek, reformu derinleştirme ve yeniliği teşvik etme yönündeki ısrarlı çabalarıyla yakından bağlantılıdır.

YENİ BÜYÜME DİNAMİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNİ HIZLANDIRMA

Dünya Entelektüel Mülkiyet Örgütü’nün bir raporuna göre, Çin 2020’de küresel yenilik endeksinde 14. olmaya devam ediyor ve ilk 30’daki tek orta gelirli ekonomi. Yeni büyüme dinamiklerinin geliştirilmesini hızlandırma Çin’in ekonomik dönüşümü destekleme ile daha iyi duruma gelmenin, düzenli ve uzun dönemli kalkınma peşinde koşmanın önemli bir yoludur.

Şu anda, yeni ekonomi giderek insanların yaşamının her yönüne giriyor. Yeniliğin yönlendirdiği kalkınma stratejisinde Çin’in bilimsel ve teknolojik yenilenme kapasitesi güçlendirildi. Yüksek kaliteli arzı desteklemek için çeşitlenmiş müşteri taleplerini karşılayarak, yeni ekonomi Çin’in yüksek kaliteli kalkınması için güçlü bir itici güç haline geldi. Büyümenin yeni dinamikleri Çin’in ekonomik kalkınmasının yeni ufuklarını açmak ve sürdürülebilir sağlam ekonomik büyümenin sağlam temellerini atmaktır.

Çin’in teknolojik yeniliğin hızını artırma, dijital ile akıllı teknoloji ve imalat hizmetlerini tümüyle bütünleştirme ve geleneksel sanayi zincirlerinin sayısal dönüşümünü daha da destekleme çabalarının yeni ekonominin inşası ile büyümesini daha da desteklemesi, ekonomik ve toplumsal gelişmesini hızlandırması bekleniyor.