China Daily

Bu yılın Bahar Bayramı sırasında Çin’in posta ve ekspres taşıma sanayii, yıllık bazda 2,6 kat daha büyük olmak üzere, 660 milyon adet paket taşıdı. Ulus ölçeğindeki kilit perakende ve yiyecek şirketleri, yıllık bazda yüzde 28,7’lik bir artışla 821 milyar yenlik satış geliri elde etti.

Hükümet insanlardan yeni koronavirüsün bulaşmasından kaçınmak için Çin Yeni Yılı tatili sırasında çalıştıkları yerlerde kalmalarını ve aileleri ile görüşmek için evlerine dönmemelerini isterken, insanların tüketimi daha fazla çevrim içi olarak yapıldı. Alışveriş dışında, birçok kişi yeni yıl öncesi yemeğini de çevrim içi olarak sipariş etti. Mobil internet ve akıllı lojistik gibi yeni teknolojilerin hızlı uygulanması ile birlikte, insanların yaşam tarzı ve tüketim kavramları de büyük değişiklikler yaşadı, bu da yeni tüketim modellerini ortaya çıkardı.

Örneğin, bazı e-ticaret platformları yeni tüketim eğiliminden faydalanmak için Ay Yeni Yılı sırasında “alışveriş festivalleri” düzenledi. Veriler e-ticaret Alibaba Grubu’nun bir birimi olan Freshippo’nun Bahar Bayramı’na uygun olarak hazırlanmış ürenler sayesinde satışlarında yüzde 40 artış yaşarken, e-ticaret platformu Tmall’ın tatil sırasında 190 milyon kilo yüksek kaliteli tarımsal ürün sattığını gösteriyor.

AKILLI LOJİSTİĞİN SÜREKLİ GELİŞTİRİLMESİ TESLİM ZAMANINI KISALTIYOR

Yeni konsept insanlara, ürünlerin bölgeler arası dolaşımını güçlendirmenin ötesinde, tatil sırasında yerlerinde oturup “doğdukları yerlerde” olmaları hissi verdi.

Akıllı lojistiğin sürekli geliştirilmesi de teslim zamanını kısaltıyor ve daha fazla insanı çevrim içi siparişe yönlendiriyor. Meituan’ın verilerine göre,  tatil sezonu boyunca restoranların yüzde 70’e yakını açıktı ve bazı restoranlar müşterilerin verimlilik ile yüksek kalite taleplerini karşılamak için sunumlarında yenilikler başlattılar.

Tüketimin bir üst seviyeye çıkması da işletmelerin müşterilerin özel ihtiyaçlarına hizmet eden ürünler ve hizmetleri kullanıma sokmalarına neden oldu. Örneğin, kültürel unsurlarla bütünleştirilen ve çevreye duyarlı hale getirilen bazı geleneksel ürünler müşteriler arasında en çok rağbet gören ürünler oldu.

Bahar Bayramı çevrim içi alışveriş sepetleri Çin tüketici piyasasının hala büyük potansiyele, güçlü bir yapıya ve canlılığa sahip olduğunun ve yeni koronavirüs salgını testinden başarıyla geçtiğinin kanıtıdır. Aynı zamanda, tüketici piyasasını yönlendirmede arz tarafının rolü azımsanamaz.

Çevrim içi ve çevrim dışının bütünleştirilmesi gibi yeni iş modellerinin taşıdığı şirketler tüketimin üst düzeyi çıkarılmasını güçlendirmek için bu eğilimin avantajlarından yararlanmalıdır. Şirketler nabzı iyi ölçerlerse, Bahar Bayramı tüketim genişlemesi ekonomik büyümeyi daha da güçlendirecektir.