CGTN / Haider Rifaat

Bazı ülkeler Covid-19 sağlık krizini idare etmeye devam ederken, diğerleri sağlam aşılama çabaları sayesinde yavaş yavaş normale dönmeye başlıyor. Bir yıldan fazla bir süredir dış dünyayla bağlantıları tamamen kesilen aileler maske takmaya başladı ve virüse yakalanmaktan kaçınmak için sosyal mesafe uygulamak için bilinçli bir çaba gösterdi.

Bu tür benzeri görülmemiş zamanlarda, sosyal etkileşim asgari göz temasına, bezdirici video toplantılarına ve telefon görüşmelerine dönüştü. Enfeksiyonlar bir tarafa, salgın sosyal ağlarımıza sızdı ve bir başkasıyla iletişim şeklimizi değiştirdi. Dünya bir tür normal hale dönerken, yüz yüze etkileşim giderek zorlaşıyor. 

Bir yıldan fazla bir süredir içerde kaldıktan sonra diğerleriyle etkileşim içine kapanık, utangaç bireyler için çok daha zordur. Salgın onlar için güvenli bir sığınak gibi görünüyordu. Ancak Covid-19 salgını sonrası bir dünya onların sosyal davranışlarını yeniden ayarlamak için ek çaba göstermelerini gerektirecek. 

Salgın tamamen sakinlediğinde sosyal beceriksizlik bir zamanlar devam etme eğilimindedir, bu yüzden bir salgın sırasında yapabiliyorken yeniden sosyalleşme sanatını öğrenmek önemlidir. Bu nihayetinde daha yumuşak, daha kolay ileri gitmemize yardımcı olacaktır.

İlk olarak, bunları bizim için sınav zamanları olarak kabul etmeliyiz. Bu farkına varma durumu süreci yeniden değerlendirmeyi çok daha kolay hale getirecektir. İnsanlar, dünya çapındaki milyonların kişisel ve mesleki güçlükler yaşadığını bilerek daha az tecrit olmuş hissedecekti. 

Belirli “salgın alışkanlıklarını” unutmak da eşit derecede önemlidir. Örneğin, küçük toplantılarda arkadaşlarla görüşmek gibi. Benzer şekilde, yavaş bir salgın rutinini aşmak akıllıca olacaktır. Toplumunuzla yeniden bağlantı kurmak için zaman yaratın. Endişelerinizi giderecek şeyler yapmak ve Covid-19 öncesi zamanları size hatırlatmak için kitap kulüplerine, yakınlardaki etkinlikleri, yoga sınıflarına ve diğer eğlence faaliyetlerine katılın. Covid-19 enfeksiyon risklerinden uzak olduğu sürece mümkün olan bütün salgın öncesi etkinlikleri hatırlayın ve bunlara katılım gösterin. Bunlar nasıl daha iyi sosyalleşeceğinizi öğrenmenizin yollarıdır.

İLETİŞİM SORUNLARI FARKLI SEVİYELERDE YAŞAMI ETKİLEDİ

Bu adımlar, bazı içe dönük veya ciddi sosyal kaygı yaşayan bireyler için çok radikal kararlar gibi görünebilir, ancak onlar her zaman diğerleriyle yeniden ilişkiye girmek için küçük, ileri doğru atılmış adımlardır. Örneğin, kapı komşunuzla kahve içerken günlük konuşmalar yapmak yeniden iletişim için iyi bir yoldur. Bir arkadaşı akşam yemeğine davet etmek, özellikle çok yakında evden ayrılma gibi bir fikriniz yoksa kolay bir başlangıç noktası gibi görünüyor. Hatta bakkal dükkânlarını veya yerel süpermarketleri tek başına ya da bir yakın arkadaşla ziyaret etmek salgın rutininden kaçmak için mükemmel olacaktır. Bu faaliyetleri tekrarlamak yeniden sosyalleşme sürecini çok daha kolay yapacaktır. 

İstisnai koşullar altında yeniden sosyalleşme acil bir zorluk haline gelirse, yakın aile üyelerine veya danışmanlara güvenmek işleri daha iyi yapabilir. Bununla birlikte bireysel çabalar değerlidir ve kişilerarası ilişkiler önemlidir. Bu yüzden insanlar uzun süre diğerlerine bağımlı olma ihtiyacı hissetmeden bağımsız olarak yeniden sosyalleşmek için gayret etmeli ve çalışmalıdır. 

Salgın geçici olarak hepimizi sarstı. Yaşamlarımızın her alanını neredeyse etkiledi ve her yönüyle bizi sınadı. Eski sosyalleşme davranışlarımıza geri dönmek kolay bir iş olmasa bile, dünyayı 15 ay öncesinden daha fazla olduğu gibi hayal etmek önemlidir. Geleceğe hep birlikte iyimserlik ve umutla bakmamız gerekiyor. Salgının kimseyi ayırmadığının farkında olmamız önemlidir. 

Herkes kişisel ve mesleki güçlüklerden üzerine düşen payı aldılar. İletişim sorunları farklı seviyelerde hepimizi etkileyen büyük bir sorunun bir parçası oldu. Sosyalleşme cesaretinden yoksun olmak zamanla hep beraber aşacağımız çok doğal bir süreçtir.