China Daily

Çin’de devam eden Covid-19 salgınında son derece bulaşıcı Delta varyantı ülke çapında düzinelerce şehre ulaştığından halk endişe duymaya başladı. Pazar günü Çin, Henan eyaletinde 41 ve son salgını temmuz ayı başlarında yaşayan Jiangsu eyaletinde 38 olmak üzere yerel olarak bulaşan yeni vaka sayısını 94 olarak bildirdi.

Yine de panik olmaya gerek yok. Çinli sağlık çalışanları, Covid-19 pandemisine karşı mücadeledeki bilimsel çalışmalardan ve deneyimlerden, Delta varyantının koronavirüsün biyolojik özelliklerinde herhangi bir radikal değişikliğe neden olmadığını belirlediler ve enfeksiyon kaynağı ile bulaşma yollarının temelde bilindiğini açıkladılar. Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, kullanılan aşılar ile uygulanan önlem ve kontrol protokolleri, hızla yayılan doğasına rağmen insanları halen Delta varyantından koruyabilir.

Mayıs ayında Guangdong eyaletinde Delta varyantıyla da bağlantılı olan bir salgının haziran ayı sonlarında hızla kontrol altına alınması, insanlara bir güvence olarak değerlendirilmelidir. Ülke genelinde büyük çaplı testler, hedefe yönelik kilitlenmeler, kapsamlı temas takibi ve karantinaya alma işlemleri yeniden yapılıyor. Tıp uzmanları, denenmiş ve test edilmiş önlemlerin bir ila iki ay içinde salgını kontrol altına almaya yardımcı olacağına inanıyor. Fakat işe yarayabilmeleri için bu önlemlerin harfi harfine uygulanması gerekiyor.

TEMEL İHTİYAÇLAR GARANTİ ALTINA ALINMALI

Bu da yerel yetkililerin virüse karşı ne kadar dikkatli davrandığı sorusunu gündeme getiriyor. Salgının geçen yıl kontrol altına alınmasından bu yana ülkede yalnızca ara sıra enfeksiyon kümeleri yaşarken, bazı yerel yetkililerin virüse karşı korumayı düşürdüğü inkar edilemez. Bu da önleme ve kontrol çalışmalarının aksamasına neden olmuştu.

Bir belediye başkan yardımcısı, il ilçe başkanları ve sağlık komisyonları dâhil 30’dan fazla yetkilinin, ülkedeki yeni koronavirüsün son dalgasına gerektiği gibi yanıt veremedikleri için işten atılmış veya başka cezalar almış olması, önleme ve kontrol çalışmalarının gevşetilmesinin ciddi sonuçlara yol açabileceğini ve virüse karşı bu ölüm kalım savaşında affedilemez olduğunu hatırlatmalıdır. Ancak karantina ve tecrit önlemleri sıkı bir şekilde uygulanırken, insanların günlük ihtiyaçlara erişiminin sağlanması adına adımlar atılmalı ve temel ihtiyaçlar garanti altına alınmalıdır. Sadece bu şekilde iş birliği kazanılabilir. Virüsle mücadele herkes tarafından yapılmalıdır.