China Daily

Çin film pazarının çarşamba günü öğleden itibaren toplam gişe hasılatının 7,5 milyar yuan’a ulaşmasıyla Bahar Bayramı sırasında bir patlama yaşadı.

İşin içinde olanlar, yedi başarılı filmin yayınlanması ve virüsün bulaşma riskini azaltmak için insanların memleketlerini ziyaret etmek yerine çalıştıkları şehirlerde kalmalarını isteyen hükümetin önerisi sayesinde, bu yılki Bayramı’nın Çin film endüstrisi için “en büyük sezon” olacağını tahmin ediyor.

2020’de yeni koronavirüs salgını, Çin’in film pazarını etkiledi. Salgın büyük ölçüde kontrol altına alındıktan sonra ülke çapında sinemalar temmuz ayı sonlarında yeniden açıldı, ancak çoğu önceki altı ayda neredeyse sıfır kazanç elde etti. Yakın tarihli bir rapora göre, listede yer alan 19 film şirketinden 15’i 2020’de zarar gördü.

BAHAR BAYRAMI’NDA FİLM ENDÜSTRİSİ CANLANDI

Önde gelen film şirketlerinden olan Wanda Film, bir önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş veya 2 milyar yuan’ın üzerinde kayıpla 2020’de 5,9 milyar yuan ile 6,7 milyar yuan arasında bir gelir elde etti. Diğer büyük film şirketleri de zarar gördü. Bu nedenle, Bahar Bayramı sırasındaki patlama dönemi, film endüstrisinin toparlanmasına yardımcı olacak bir şekilde cesaretlendirmelidir.

Tatil döneminde, farklı türlerden birçok yeni film gösterildi. “Dedektif Chinatown 3”, Çin film pazarında hem ilk gün hem de tek gün gişeleri için toplam satış öncesi rekoru kırdı. “Merhaba Anne”, istikrarlı bir büyüme kaydetti ve “Dedektif Chinatown 3”ü gişede geçmesi bekleniyor.

Çin’in salgın önleme ve kontrol önlemleri sayesinde, yerli sinemaların toplam gişe hasılatı 2020’de 20,4 milyar yuan’a ulaştı ve Kuzey Amerika’yı geçerek ilk kez dünyanın en büyük film pazarı haline geldi. Bu yılki “en güçlü Bahar Bayramı sezonu” yerel film pazarı için iyi bir başlangıca işaret etti.

Çin film pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğu göz önüne alındığında, Çinli film yapımcıları, ülkenin hikâyelerini anlatarak ve kültürünü tanıtarak dünyanın en büyük pazarını yüksek kaliteli çalışmalarla yakalamaya çalışmalıdır.