Xinhua

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) arasındaki iş birliğinin başlamasından bu yana 9 yıl geçti. Bu iş birliği, aralarında “yeşil uzlaşmanın” da bulunduğu geniş yelpazedeki sektörleri kapsıyor.

İklim değişikliği konusunda uluslararası iş birliğinin ilerletilmesi, Paris Anlaşması’nın ortak uygulanması, her ikisi de bu yıl düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi COP26 ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi COP15’in başarısına katkıda bulunmak için çok önemli işler yapılabilir.

Çin ile Avrupa Birliği (AB), net sıfır karbondioksit emisyonu elde etmeyi taahhüt etmiş ve Çin-CEEC iş birliğinin önemli katkı sağlayabileceği yeşil iş birliği için bir ortaklık başlatmıştır.

Çin, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını zirveye çıkaracağına ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşacağına söz verdi. Çevre pahasına ekonomiyi geliştirmenin eski yöntemine direniyor. CEEC ülkeleri ise, salgın sonrası dönemi yeşil bir ekonomi geliştirmek için önemli bir dönem olarak görüyor. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Çin’e tarımsal ihracatını ikiye katlamak ve yerel özelliklere sahip daha fazla turizm ürünü geliştirmek için, örneğin, yeşil ekonomi açısından daha derin alışverişler ve iş birliği gerekiyor.

SAĞLIKLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

Her iki taraf için de sağlıklı ve sürdürülebilir kalkınma, Covid-19 müdahalesinde koordinasyon ve iş birliği, enerji, yenilikçilik ve kültürel alışveriş dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere diğer birçok alanda Çin-Orta ve Doğu Avrupa iş birliğine yeni bir ivme kazandıracaktır.

Çin-CEEC iş birliği, Çin ve CEEC’nin ortak çıkarlarından kaynaklanmaktadır. Çin-AB iş birliğinin bir parçası olarak, iki taraf arasındaki iş birliği CEEC’nin gelişimine ve Avrupa’nın entegrasyon sürecine katkıda bulunarak her zaman açık ve şeffaf olmuştur.

AB ve diğer ilgili taraflar, Çin-CEEC çerçevesi dâhilindeki her konferansı gözlemlemeye davet edilir ve iş birliği mekanizması altında varılan fikir birliği tüm taraflar için açık ve faydalıdır. Bu ortaklık, Çin’in AB ile iş birliğine yardımcı bir tamamlayıcıdır.

Çin ile CEEC arasındaki iş birliği, ilgili tüm tarafların gelişimini desteklemiş ve insanların yaşamlarını iyileştirmiştir. İki taraf, paylaşılan bağlılık ve çabalarla, dünya toplumu için pratik bir bölgeler arası iş birliği örneği oluşturarak daha sağlam, esaslı ve kalıcı ilerleme elde edecek.