2022 Beijing Kış Olimpiyatlarını desteklemek adına Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Çin Spor Genel İdaresi ve Hebei Eyaleti 2016 yılında birlikte “Kış Olimpiyatları için Bilim ve Teknoloji Eylem Planı” hazırlamıştı.

“Yeşil” aynı zamanda “yüksek teknolojili Kış Oyunları” olimpiyatların temalarını oluşturdu. Örneğin olimpiyat meşalesi, hafif ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı karbon fiber malzemelerden üretildi ve yakıtı çevre dostu olması için hidrojen olarak seçildi. Çevre dostu buz pistleri, enerji verimliliğini yüzde 20’den daha fazla artıran dünyanın en büyük transkritik karbondioksit (CO2) doğrudan soğutma sistemini kullandı. Bu sistem ile buz yüzeyi sıcaklık farkı en fazla 0,5 santigrat derece olarak ölçüldü.

Yanqing ve Zhangjiakou’da konuşlandırılan hidrojenle çalışan otobüsler ve oyunlarda kullanılan saman ve mısır gibi hammaddelerden üretilmiş ve biyolojik olarak doğada kolaylıkla çözünebilen yemek setleri çevreye verilen önemi gösterdi. Bu Kış Olimpiyatları’ndaki tüm yüksek teknolojinin arkasında, Beijing’in bilimsel ve teknolojik yeniliğinin bir göstergesi var. Oyunlara sadece bilimsel araştırma kurumları değil, aynı zamanda yapay zekâ, robotik ve yeni malzemeler alanlarında çok sayıda işletme aktif olarak katıldı.

Çin Çevre Planlama Bakanı Wang Jinnan, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları boyunca görülen yeşil ve düşük karbon uygulamaların, gelecek nesiller için zengin ve değerli bir sürdürülebilir Olimpiyat mirası bıraktığını söyledi. Aynı zamanda Wang, Çin’in yeşil Olimpiyatlara pratikte ev sahipliği yapma taahhüdünü yerine getirmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Wang, Yanqing ve Zhangjiakou rekabet bölgelerindeki olimpiyat alanı inşaatı için, çevre üzerindeki etkiyi azaltma, yeniden inşa gibi koruyucu önlemlerle dengeleyerek yeşil bir Kış Olimpiyatları gerçekleştirmeye zemin hazırlandığını vurguladı.

“YEŞİL VE SPOR İÇ İÇE OLMALI”

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Müdürü, UN-SDSN Türkiye Direktörü ve Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Tamer Atabarut CRI Türk’e yaptığı açıklamada Bejing Kış Olimpiyatları’ndaki “Yeşil” temanın son derece önemli olduğunu belirtti. Atabarut, “Öncelikle ben bu yaklaşımı canı gönülden kutluyorum. Çünkü olimpiyatların temelinde kardeşlik, dostluk, paylaşım ve sportmenlik var. Bunları açtığımızda insani yaklaşımlar, paylaşımlar ve doğa dostu çözümler öncelik kazanıyor. Dolayısıyla ben yeşil ve sporu çok iç içe buluyorum. Aslında sportif faaliyetler doğayla bütünleşik yaptığımız eylemler. Beijing Kış Olimpiyatları bir öncülük ederek, bu konuyu hem gündeme getirip hem de çözümler getirmiş olması, son yıllarda yapılan uluslararası etkinler arasında ayrıcalık yaratmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Yeşil dönüşümün yorumlanmasında dijital dönüşümün önemli bir yer kapladığına değinen Atabarut şunlara kaydetti:

“Eğer yeşil dönüşümü sağlamak istiyorsak, daha önceki yıllarda doğayı tahrip eden birçok faaliyetleri görmemiz lazım. Bu çözümleri yenilikler ve inovatif yaklaşımlar ile gerçekleştirmek gerekiyor. Hem dijital hem de yeşil dönüşümü birleştirerek çözümler üretmeye ve daha sürdürülebilir bir gelecek için el ele vermemiz gerekiyor. Umarım bundan sonraki olimpiyat oyunlarında da benzer yaklaşımları görürüz.”