Qiushi (Gerçeğin Peşinde) dergisinin 16 Şubat tarihli nüshasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in önemli bir makalesi yayımlandı. Makalede Xi Jinping’in, Aralık 2012’nin sonunda Hebei eyaletinin Fuping ilçesindeki yoksulluğun azaltılması ve kalkınma çalışmalarını incelediği esnada yaptığı konuşmaya yer verildi. Söz konusu inceleme gezisi, Xi Jinping’in yoksulluğun azaltılması temalı ilk araştırma faaliyeti konumunda.

Sekiz yıl geçti ve Çin’in yoksullukla mücadelesi tüm dünyanın takdirini kazanan büyük bir zaferle sonuçlandı. Şimdi Xi’nin o konuşmasına dönüp bakınca duygulanmamak elde değil.

29 Aralık 2012, Xi Jinping yoksul aileleri ziyaret etmek ve yoksullukla mücadele çalışmalarını incelemek için eksi on santigrat derecelik şiddetli soğuğa rağmen Taihang Dağları’nın derinliklerinde bulunan Fuping ilçesine gitti.

Xi Jinping Fuping’de 700 kilometreden fazla yol katederek iki yoksul köyü ziyaret etti. İnceleme gezisi bazı açılardan insanlık tarihindeki en büyük ve en güçlü yoksullukla mücadelenin perdesini açtı.

Xi Jinping’in makalesinde birçok “altın cümle” bulunuyor. Geçen sekiz yılda, bu sözlerin rehberliği altında Çin, doğru yönde çok çalıştı ve nihayet yeni dönemde planlandığı gibi yoksulluğun azaltılması görevini tamamladı.

Xi’nin konuşmasından altın cümleler şöyle:

-Kırsal alanlarda, özellikle yoksul bölgelerde orta halli müreffeh toplum hedefine ulaşılmadan, kapsamlı bir orta halli refah toplumu inşa edilemez.

-Güven olduğu sürece, lös altın olur.

-İnsan, ruhu olmadan ayakta kalamaz ve ruhu olmayan bir ülke de güçlü olamaz.

-Yoksulluğu azaltıp yoksul bölgelerde ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik etmek için önce doğru bir düşünme biçimine sahip olmalı ve doğru yolda ilerlemeliyiz.

-Kırsal alanların gelişmesi ve çiftçilerin zenginleşmesi için anahtar, Çin Komünist Partisi (ÇKP) teşkilatlarıdır.