Dünyaca ünlü müzisyen Yoko Ono’nun SKY T.V. işinden ilhamla hazırlanan Gökyüzü TV, 21 Haziran ekinoksunda 24 saat canlı yayınlanacak. Dünyadan birçok kültür ve araştırma kurumunun katılımcı olacağı etkinlikte Türkiye’den de SALT yer alacak.

Getty Research Institute (Getty Araştırma Enstitüsü) ve Feminist Center for Creative Work (Yaratıcı Çalışmalar İçin Feminist Merkez), Yoko Ono’nun iş birliğiyle Zoom üzerinden, Kuzey Yarım Küre’de yazın başladığı 21 Haziran’da 24 saatlik bir gökyüzü yayını yapacak. Ono’nun 1967’de Londra’daki Lisson Gallery’de sergilenmek üzere, “göğün seyri için bir televizyon” olarak yeniden kavramsallaştırdığı SKY T.V. işinden ilhamla hazırlanan toplu canlı yayın etkinliğine, aralarında SALT’ın da bulunduğu çok sayıda kültür ve araştırma kurumu katılacak.

SERMAYE VE MÜLKİYETTEN UZAKTA”

Seyahat imkânlarının sınırlı fakat bağ kurma arzusunun güçlü olduğu bu olağanüstü dönüşüm sürecinde, Ono’nun “sermaye ve mülkiyetten uzakta bir olasılıklar ve yenilenme alanı” fikriyle başvurduğu gökyüzü, dünyanın dört bir yanından bir günlük seyre açılacak. SALT Galata’dan gerçekleştirilecek İstanbul yayını, 21 Haziran Pazartesi günü Türkiye saatiyle 15.42’de başlayacak. Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Almanya’ya, Rusya’dan Güney Kore’ye, Antarktika’dan Grönland’a, “Çilek Ayı” olarak adlandırılan dolunay sırasında yaşanan tutulmaya denk gelen gerçek zamanlı gökyüzü yayınlarını takip etmek için bu bağlantıdan ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Etkinliğe katılımcı kurumlar şöyle: Art Exchange, Birleşik Krallık; Artsonje, Güney Kore; Artpool Art Research Center, Macaristan; Asia Art Archive, ABD, Hindistan ve Hong Kong; Associação Cultural Videobrasil, Brezilya; British Antarctic Survey, Halley Research Station, Antarktika; Casa de la Cultura Tijuana, Meksika; Castello di Rivoli, İtalya; Collaborative Cataloguing Japan, ABD; Contemporary Calgary, Kanada; Cummer Museum of Art & Gardens, ABD; Dashboard US, ABD; Gallery Trax, Japonya; Getty Research Institute, ABD; Greenland National Museum and Archives, Grönland; Group Locale, Tunus; Govett-Brewster Art Gallery, Yeni Zelanda; Hirshhorn Museum, ABD; Honolulu Museum of Art, ABD; Houston Center for Photography, ABD; Hyde Park Arts Center, ABD; Interstitial Press, Avustralya; Japanese American National Museum, ABD; Kunsthalle Bern, İsviçre; Kunsthalle Düsseldorf, Almanya; Kunsthalle Dresden, Almanya; Louisiana Museum of Modern Art, Danimarka; M+, Hong Kong; Malmo Könsthall, İsveç; Mori Art Museum, Japonya; Morris and Helen Belkin Art Gallery, Kanada; Museo de Arte Contemporáneo de Puerto Rico, Porto Riko; Museo Nacional de Bellas Artes, Arjantin; Museo Universitario de Arte Contemporáneo, Meksika; Museum of Art & Design, Kosta Rika; Museum Sztuki Łódź, Polonya; Museum of Contemporary Art Tokyo, Japonya; National Gallery, Singapur; Phoenix Art Museum, ABD; Rangi Gallery & ARK Artist Residency Program, Tanzanya; Recess Art, ABD; Reykjavík Art Museum, İzlanda; Rice Brewing Sisters Club, Güney Kore; SALT, Türkiye; San Francisco Museum of Modern Art, ABD; Schaumbad Graz, Avusturya; Singapore Art Museum, Singapur; Taiwan Contemporary Culture Lab, Tayvan; Tate Liverpool, Birleşik Krallık; TEOR/éTica, Kosta Rika; The Museum of Modern Art, ABD; The Pushkin State Museum of Fine Arts, Rusya; Tselinny Center of Contemporary Culture, Kazakistan; Wali Chafu Collective, Kenya; Womanifesto, Avustralya, Tayland ve Hindistan; Zeitz Museum of Contemporary Art, Güney Afrika.