CGTN / Cömert Otorbayev (Eski Kırgızistan Dışışleri Bakanı, Beijing Normal Üniversitesi Kuşak Yol Okulu’nun seçkin bir profesörü ve Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi’nin üyesi)

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 31 Mart’ta diğer şeylerin yanı sıra yarı iletken yongalar alanındaki yerli üretimi ve araştırmayı sübvanse etmeyi amaçlayan bir planı açıkladı. Yönetim yetkilileri, 50 milyar doların, Ulusal Yarı İletken Teknolojisi Merkezi’nin oluşturulması da dâhil olmak üzere üretimi, araştırmayı ve geliştirmeyi teşvik edeceğini söyledi. Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, 12 Nisan’da başkan adına, yarı iletken ve otomobil endüstrisi yöneticileriyle küresel yonga kıtlığını tartışmak için bir araya gelecek.

Bazı endüstriler için mikro devrelere olan talep arzının yüzde 10’dan yüzde 30’u aştığı birçoğu için beklenmedik bir şekilde geçen yılın ikinci yarısında ortaya çıktı. Başlangıçta eksiklik, karantina nedeniyle fabrikaların kapanmasıyla bağlantılı olarak ortaya çıktı. Üretim yeniden başladığında, talepteki artış, salgının tetiklediği nüfusun alışkanlıklarındaki bir değişiklikten kaynaklanıyordu. Yeni araba modeli üreticilerinden ve bilgisayar, televizyon ve ev aletlerinin artan satışlarından gelen talep, en son oyun konsollarını ve cep telefonlarını piyasaya sürerek büyüdü.

Birçoğu, şirketlerin neden önceden böyle bir duruma hazırlanmadığını merak ediyor. Bunun nedenlerinden biri, salgının gidişatının tahmin edilemez oluşuydu, çünkü her şey ilk defa oldu. Diğer bir neden de, ciddi bir aşırı yonga üretimi ve fiyatlarında keskin bir düşüş olduğuna dair 2018’den kalan taze hatıralardı. Sonuç olarak, üretici hisse senedi fiyatlarında ani bir düşüş yaşandı.

Birçok yarı iletken üreticisinin hisseleri artık tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseliyor. Düzinelerce büyük yonga üreticisinin hisselerini takip eden PHLX Semiconductor TR Genel Bakış Endeksi bu hafta, son 12 ayda yüzde 220’den fazla yükseldi. Analistlere göre, koronavirüs insanları dijital dünyaya “itmeye” devam ederken, yonga kıtlığı en azından bu yılın sonuna kadar devam edecek.

Sonuç olarak, 2 trilyon dolarlık şirket ve yılda 58 milyar dolar harcayan dünyanın en büyük yarı iletken alıcısı Apple bile, yonga kıtlığı nedeniyle iPhone 12 lansmanını iki ay ertelemek zorunda kaldı. Krizin bir başka önemli örneği de, geçen yıl yonga satın almak için 36 milyar dolar harcayan ikinci en büyük yarı iletken kullanıcısı olan Samsung. Şirket yakın zamanda, yonga sıkıntısı nedeniyle en yeni akıllı telefonlarını piyasaya sürmeyi ertelemek zorunda kalacağını duyurdu. Bu, Samsung’un yıllık 56 milyar dolarlık satışla en büyük ikinci yonga üreticisi olmasına rağmen gerçekleşti.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ YONGA TASARIMI VE ÜRETİM AÇIĞI KAPATILMALI

Şaşırtıcı bir şekilde, otomotiv endüstrisi, çip tedarik sıkıntısından en çok etkilenen sektörlerden biri haline geldi. Modern bir arabada 100’den fazla mikro işlemci kullanılıyor ve küresel otomotiv endüstrisi yılda yaklaşık 37 milyar dolar değerinde çip satın alıyor. Danışmanlık firması AlixPartners’ın hesaplamalarına göre, çip sıkıntısı nedeniyle otomobil üreticileri üretimi kısmak zorunda kalıyor. Otomobil endüstrisi bu yıl 64 milyar dolara kadar kaybedebilir. Elbette, sektörün yıllık iki trilyon dolarlık satışa sahip olduğunu düşündüğünüzde bu felaket değil. Bununla birlikte, modern ve en çok satan araçların satışları en sert şekilde etkilendi. Daimler, Fiat, Ford, Honda, Nissan, Subaru ve Toyota gibi şirketlerin özel çip eksikliği nedeniyle haftalarca üretimi askıya aldıkları bildirildi.

Sonuç olarak, en büyük otomobil şirketlerinin satışları ve kârları düştü. Moody’s Yatırımcı Hizmeti uzmanlarına göre, 2020’ye kıyasla General Motors için brüt gelirdeki yıllık düşüş yüzde 30 veya yaklaşık 2 milyar dolara ulaşabilir. Ford için gelir kayıpları yaklaşık 2,5 milyar dolar olabilir. Birim açısından, yalnızca ABD’li otomobil üreticileri, yalnızca 2021’in ilk çeyreğinde 350 bine kadar aracı yetersiz tedarik edebilirken, endüstrinin sorunları da tüm yıla yayılabilir.

Otomobil üretiminde birinci sırada yer alan Çin’in de mevcut çip tedariki sorunlarından muzdarip olduğu görülüyor. Araştırma şirketi IHS, 2021’in ilk çeyreğindeki çip sıkıntısı nedeniyle Çin’in beklenenden 250 bin daha az araba üreteceğini tahmin ediyor. Sektöre yönelik büyük ölçekli devlet desteğiyle bağlantılı olarak, Çin’de yüksek teknolojili çipler geliştiren ve üreten şirketler aktif olarak açılıyor. İş veritabanı şirketi Qichacha tarafından bildirildiği üzere, Çin’deki bu tür şirketlerin sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 195 artışla 2020’de 22 bin 800 arttı. Çin Yarı İletken Sanayi Birliğine göre, Çin’deki entegre devre satışları 2020’de yüzde 17 artarak 135 milyar dolara ulaştı. Ancak endüstri, yurt dışından gelen en gelişmiş tedariklere bağımlı olmaya devam ediyor. Çin 2020’de, bir önceki yıla göre yüzde 14,6 artışla 350 milyar dolarlık yabancı entegre devre satın aldı.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen yılın sonlarında Çinli şirketler için boyutları 10 nanometre ve altında olan gelişmiş mikro devreler yapmak için gereken ABD merkezli parçaları ve teknolojiyi elde etmek için ek kısıtlamalar getirdi.

Şubat 2020’de şöyle yazmıştım: “Şu anda en büyük boşluk, Çin’in ABD’nin çok gerisinde kaldığı yüksek kaliteli yarı iletken yongaların tasarımı ve üretiminde yatıyor.” Açıkçası, sorun sadece kalmıyor, aynı zamanda çok daha şiddetli hale geldi.

Çin’deki yüksek teknolojili yonga tasarımı ve üretim açığını kapatmak için daha fazla çaba gerekecek. Dışarıdan destek olmayacak. Ülke, mümkün olan en kısa sürede bilime ve yüksek teknoloji sektörüne çok daha fazla insan ve mali kaynak yatırmak zorunda kalacak.