Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı önceki gün yayımladığı açıklamada, Hong Kong’daki insan hakları durumunu ve Çin’in Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nı karaladı. Ayrıca, Hong Kong’da kaos yaratmaları nedeniyle tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını istedi.

ABD’nin bu açıklaması, insan hakları konusunda çifte standart uyguladığını ve Hong Kong’da kaos istediğini tekrar gösterdi.

Washington’ın desteklediği ve Çin’in serbest bırakmasını istediği kişiler Hong Kong Öğretmenler Derneği’nin üyeleridir. Bu kişiler aynı zamanda iktidarı devirmek amacıyla kurulan “Zhilianhui” kuruluşunun önemli üyeleridir. Hong Kong’da kaos yaratan bu kişiler Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası gereği göz altına alındı. Çin’in bu kişileri serbest bırakmasını isteyen Washington, şiddetten yana olduğunu ve yasa dışı eylemleri desteklediğini gösteriyor.

Öte yandan, ABD, İngiltere ve Avustralya Hong Kong’da bölge konsey üyelerinin yemin sistemini de eleştirdi. Uluslararası kurallara göre, hiçbir ülkenin başka bir ülkedeki devlet memurlarının çalışma sistemini eleştirmeye hakkı yoktur, Çin bu tür müdahaleci girişimlere asla izin vermeyecek. Hong Kong işlerine karışmaya çalışan ABD’nin gerçek amacı bölgedeki asayiş ve istikrarı bozmaktır.

ABD’nin niyeti belli, Hong Kong’un uzun vadeli refahı ve istikrarı ile hiç ilgilenmiyor. Çin karşıtı güçleri kullanarak Hong Kong’da kaos yaratmaya devam etmeye çalışıyor. Ancak ABD bu hususta başarılı olamayacak.