Ölümünün birinci yıl dönümünde Afro-Amerikalı George Floyd için ülke genelinde gösteriler vardı. Göstericiler hem Floyd’u andı hem de ülkedeki sistematik ırkçılığa ve adaletsizliğe tepki gösterdi.

Floyd’un ölmesine neden olan polis memuru Derek Chauvin yargılanarak hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, bir yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sistemik ırkçılık sicili temizlenmediği gibi, kin ve nefretin dozu arttı.  

Time dergisinde yer alan habere göre, birçok araştırmanın sonucu, Haziran 2020’den bu yana ABD’de polislerin karıştığı öldürme olaylarının hızının, son beş yılın rakamlarıyla neredeyse aynı düzeyde olduğunu gösteriyor.

ABD’deki bağımsız bir soruşturma projesi olan Polisin Şiddet Haritası’nın (Mapping Police Violence) verilerine göre, 2020 yılında polis tarafından öldürülen 1.126 kişinin yüzde 28’i Afrika kökenli Amerikalılardır. Floyd bir sembol oldu ama her geçen gün bir başka Floyd polis şiddeti sonucu hayatını kaybediyor.

ABD’de çeşitli kesimler polis gücünde reform çağrısı yapıyor, ancak reform girişimleri engelleniyor. Floyd’un adını taşıyan polis reformu tasarısı, büyük olasılıkla Senato’daki tartışmalarda sonuçsuz kalacaktır. Dahası birçok eyalette polisi daha da güçlendirmek ve polisi korumak için yeni yasalar çıkıyor. 

Polisin Şiddet Haritası’nın verilerine göre, 2013-2020 yılları arasında görevleri sırasında ölüme neden olan polisler arasında yargılanmayan polislerin oranı yüzde 98,3’e kadar yüksekti.

Köklü beyaz üstünlüğü, Amerikan yargı sisteminin uzun vadeli hoşgörüsü ve politikacıların hareketsizliği dahil çeşitli faktörler iç içe geçmiş ve Amerikan halkının arzuladığı ırksal eşitlik ulaşılamaz bir hedef haline gelmiştir.