Bahar Bayramı, Çinlilerin en önemli geleneksel bayramı. Çinlilerin aile fotoğrafını Bahar Bayramı’nda tamamlaması önemli bir gelenektir.

Ancak bu yıl Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için milyonlarca Çinli, hükümetin çağrısına uyarak bayramı çalıştığı veya öğrenim gördüğü yerlerde kutlamayı tercih etti.

Çinliler, ailelerinden uzak kalmalarına rağmen, lojistik kolaylığı sayesinde gönderdikleri çeşitli bayram hediyeleriyle onlarla hasret giderdi; internet teknolojisi sayesinde “yüz yüze” akşam yemeği yedi ve bayramlaştı. Aile fotoğrafları, bu kez internete yüklenen fotoğrafların bulut teknolojisiyle birleştirilmesiyle tamamlandı. Yeni kutlama yöntemleri, yeni yıla ayrı bir tat katarken, daha da önemlisi, salgınla mücadele çalışmalarına güçlü destek sağladı.

Çin halkı, bu Bahar Bayramı’nda bir kez daha birlik ve fedakârlık ruhunu, derin vatan sevgisini gösterdi.

Çin merkezi hükümeti de halkın iş birliğine karşılık olarak, yaşamsal malzeme ve enerji tedariki sağlamak, internet, televizyon ve radyo gibi kanallarda kültür ve spor programları hazırlamak ve vatandaşların maaş ve tatil haklarını korumak gibi bir dizi politika uyguladı.

Bahar Bayramı’nda çok sayıda Çin vatandaşı da iş yerinde kalmayı seçti. Bu da Çin kültürünün başlıca öğelerinden olan mücadele ruhunun simgesidir. Toplumun düzenli işleyişi için enerji ve ulaşım gibi birçok sektördeki personel bayramda da işbaşı yaptı.

Çin’de dün Boğa Yılı’na girildi. Boğa, çalışkanlık, fedakârlık, ilerleme ve gücün simgesidir. Bu değerli özellikler sıra dışı olan bu Bahar Bayramı’nda yeterince yansıtılıyor. Çin vatandaşları bayramı bulundukları yerlerde kutlamalarına rağmen, kalplerinin yakınlığını korudu. İşte bu güç, Çinlilerin kalkınma hedeflerine doğru sağlam adımlarla ilerlemesini ve birlikte daha güzel bir gelecek yaratmasını destekleyecek.