Çin’in Shenzhou-12 insanlı uzay gemisi, ülkenin kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden üç astronotla birlikte saat 09.22’de başarıyla fırlatıldı. Saat 18.48’de üç Çinli astronot, uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’ye girdi. Böylece, Çin uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe ilk grup ziyaretçiyi karşıladı.

Birçok ülkeden medya kuruluşlarında bunun “tarihi bir misyon” olarak Çin’in uzaycılık alanında günden güne artan öz güveni ve yeteneğini bir kez daha kanıtladığına dair değerlendirmeler yer alındı.

Çin Uzay İstasyonu’nun genel inşaat görevinin önemli bir parçası olan bu uçuş misyonu, esas olarak astronotların uzayda uzun süre geçirebilmesinin yanı sıra, uzayda malzeme ikmali ve astronotların gemi dışı faaliyetleri gibi uzay istasyonunun inşası ile işleyişine ilişkin kritik teknolojilerin yörüngede test edilmesini hedefler.

Çinli astronotların amacı, uzaydaki yeni yuvanın mükemmel bir şekilde inşa edilmesidir.

Bu görevlerin tamamlanmasıyla, uzay istasyonunun devamlı inşası ve değerlendirilmesi için temel atarak tecrübeler kazandırılacak.

Plana göre Çin, 2022’de uzay istasyonunun yörüngedeki inşaatını tamamlayarak ulusal uzay laboratuvarı kuracak.

Bundan sonra uzay istasyonu uygulama ve geliştirme aşamasına girecek. Bu bağlamda, Shenzhou-12’nin uçuşu, Çin, hatta dünyanın uzaycılık tarihine yazılacaktır.

Çin, insanlı uzay projesinin gerçekleştirilmesinden bu yana, esas olarak kendi gücüne dayanırken, aynı zamanda birçok ülkenin uzay ajansları ve uluslararası uzay organizasyonları ile kapsamlı değişim ve iş birliği gerçekleştirdi.

Uzay istasyonu aşamasına girdikten sonra, Çin, uzay istasyonu işlevinin genişletilmesi, uzay bilimi ve uygulaması, Çinli ve yabancı astronotların ortak uçuşu ve teknolojik başarıların üretime dönüştürülmesi alanlarında daha kapsamlı ve derinlemesine uluslararası iş birliği gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

Bunu başarmak için Çin içtenlikle ilgili teknik hazırlıkları yaptı. Örneğin, uzay istasyonunun çekirdek modülü ve deney modülü üzerindeki bilimsel dolaplar, standartlaştırılmış yük arayüzleri ile donatıldı ve çeşitli bilimsel deneylerde uluslararası iş birliği yapma yeteneğine sahiptir.

Şu anda Çin ve Birleşmiş Milletler (BM) Dış Uzay İşleri Ofisi, 17 ülkeden 9 ortak deneysel proje seçti, gelecekte ise ikinci tur iş birliği fırsatları duyurulacak.

Tüm bu önlemler tek bir hedefe işaret ediyor: Çin Uzay İstasyonu’nu insanlığa fayda sağlayan bir uzay laboratuvarına dönüştürmek, uzay bilimlerini ve hayat bilimlerini geliştirirken diğer ilgili alanlarda teknolojik inovasyonu teşvik etmek, insanlığın evrenin gizemlerini keşfetmesi ve uzayın barışçıl kullanımına Çin’in katkısını sunmak.

Yakın gelecekte insanların Çin uzay istasyonunun uçuşuna Çinli ve yabancı astronotların ortaklaşa katıldığını görmeleri mümkün. Çin bu alandaki kazanımlarını da sadece kendisine ait olarak görmüyor; uluslararası iş birliğiyle uzay davasını insanlığa mâl etmek istiyor.

Çin’in uzaydaki yeni yuvası dünyaya neler getirecek? Somut gerçekler en iyi cevap olacak.