“Çin Komünist Partisi ve Çin halkı kendi seçtikleri yolda ilerleyecek ve Çin’in kalkınma ve ilerlemesinin kaderini kendi ellerinde sıkıca tutacaktır!”

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarında bu ifadelerle dünyaya seslendi.

Yüzyıllık tarih, Çin’i yalnızca sosyalizmin kurtarabildiğini ve yalnızca Çin’e özgü sosyalizmin Çin’i geliştirebildiğini tamamen kanıtlamıştır.

1 Temmuz’daki kutlamada konuşan Xi Jinping, Çin topraklarında orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde inşa edildiğini dünyaya duyurdu. Bu, dünya çapında önem taşıyan tarihi bir olay olduğu gibi Çin milletinin yeniden canlanması yolundaki mühim bir adıma da işaret ediyor.

Singapur’un eski Dışişleri Bakanı George Yong-Boon Yeo’nun görüşü de durumu açıkça ifade ediyor: ÇKP’nin 100. yıl dönümü tarihteki en büyük devrimci kilometre taşıdır. Batılı sistem, Çin’de ve Asya’nın diğer pek çok yerinde çalışmayacaktır, dolayısıyla Çin’in yolunun ÇKP tarafından tayin edilmesi gerekiyor.

ÇKP ikinci yüzyıl hedefine doğru hızla ilerliyor. ÇKP yeni sınavına koştuğu bu dönemde insan uygarlığının tüm başarılarından aktif olarak yararlanacak, tüm faydalı önerileri ve iyi niyetli eleştirileri memnuniyetle kabul edecektir. Ancak Çin’in “kibirli öğretmene” ihtiyacı yoktur.